Парламентът на Крим прие декларация за независимост. В нея се казва, че ако на референдума на 16 март бъде решено автономната област и град Севастопол да влязат в състава на Русия, Крим ще бъде обявен за независима и суверенна държава с републиканска форма на управление. Тя щяла да бъде демократична, светска и многонационална държава, която щяла да поддържа мира и междуетническото и религиозно съгласие на територията си, съобщава УНИАН.
Депутатите от Върховния съвет на автономната република Крим и Севастополския градски съвет са приели декларацията, позовавайки се на устава на Обединените нации и редица други международни документи, гарантиращи правото на народите на самоопределение. Също така те посочват като мотив и решението на международния съд на ООН за независимостта на Косово от 22 юли 2010 година.
Същевременно сваленият от власт украински президент Виктор Янукович определи планираната от САЩ помощ от 1 млрд. долара за Киев като незаконна. Той даде изявление в руския град Ростов на Дон дни след като плъзнаха слухове, че е в тежко състояние, след преживян сърдечен удар.
"Аз се обръщам към международната общност, че никой няма право и не може да поощрява конфликта и да утвърждава антиконституционния преврат в Украйна", заяви той.
Премахнатият от поста държавен глава определи кабинета на Аресений Яценюк като "бандитски режим". Янукович призова да не се отпускат пари на правителството в Киев, позовавайки се на американското законодателство, според което се забранява подкрепата за незаконно избран кабинет.
Той каза, че ще се обърне към Конгреса, Сената и Върховния съд на САЩ, за да дадат оценка на действията на американското правителство. "Вие нямате право да давате пари на бандити по силата на вашите собствени закони", заяви сваленият от власт президент.