Бивши и настоящи световни лидери, звезди от спорта, политици, бизнесмени и куп известни и не чак толкова известни хора са забъркани в мащабни схеми за укриване на доходи в офшорни зони по целия свят. Това доказват публикуваните от Международния консорциум на разследващите журналисти 11.5 млн. документа за банкови сметки и финансови трансфери в офшорни сметки. В списъка, редом с бивши и настоящи световни лидери, сред които приближени на руския президент Владимир Путин, самият украински Петро Порошенко, сирийският Башар Асад, убитият бивш либийски лидер Муамар Кадафи, премиерът на Исландия Сигмундур Давид Гунлагсон, футболната звезда Лео Меси, бившият президент на УЕФА Мишел Платини, присъстват и близо 200 имена на български граждани.
Става въпрос за поне 50 компании, 6 фирми-посредници, 16 собственици и 78 акционери от София, Пловдив, Банско, Плевен, Стара Загора, Варна, Севлиево, Правец, Монтана, Созопол, Панагюрищe, Габрово, Русе са били свързани с офшорни регистрации на Бахамите, Сейшелите, Антила, Панама, Ниуе и Британските вирджински острови. Още поне 100 българи са били директори, пълномощници, адвокати, или ликвидатори във въпросните схеми. Сред тях има както чужденци, които живеят у нас или притежават български паспорти, така и българи, които живеят в чужбина, пише БГНЕС.
Според Международния консорциум на разследващите журналисти публикуваната информация, която вече придобива популярност като "Документите от Панама”, вадят на светло персони, които са използвали или използват офшорни компании с цел да облекчат процеса по укриване на големи суми пари от корупция, продажби на оръжие, укриване на данъци, финансови измами, пране на пари и др. нечисти сделки, съобщава ТАСС.
Освен официалните документи, наброяващи 11.5 млн., след края на разследването, проведено едновременно в рамките на 1 година от над 300 журналисти от различни държави, включително един от България, са били публикувани и електронна кореспонденция между отделни известни лица, техни сметки, около 40 часа аудиозаписи, както и друга информация за над 210 хил. компании, произлизащи от над 200 държави, регистрирани в 21 офшорни зони. "Публикувана е най-голямата според обема си изтекла информация в цялата история на журналистиката и тя е свързана предимно с корупцията”, коментира бившият сътрудник на американските разузнавателни служби Едуард Сноудън.
"Документите от Панама” изтичат от архивите на панамския офис на компанията "Мосак Фонсека”, която е специализирана в уреждането на разплащания към офшорни дружества. Информацията пък е предоставяна на медиите от анонимни източници. Разследването обхваща периода от 1977 г. до 2015 г. С разкритите офшорни дружества са замесени 12 президенти и премиери, от които половината действащи, 128 висши политици и високопоставени служители от целия свят, както и 29 от членовете на класацията на "Форбс” за 500-те най-богати хора на света. В същото време обаче не всички хора и компании, споменавани в "Документите от Панама”, са свързани с нечисти сделки. Им и такива, които са свързани с напълно редовен и легален бизнес.
От "Мосак Фонсека” отричат да са замесени в мръсните офшорни операции и прехвърлят отговорността за това на хилядите посредници като банки, адвокатски кантори, компании за управление на финанси и др. Според съоснователя на фирмата Рамон Фонсека, обвиненията срещу нея са все едно да се търси отговорност от автомобилен производител за престъпления, извършени от крадци, използващи превозните средства негово производство.