Турция през последните няколко години е изправена пред множество препятствия и кризи. Но освен това тя имаше и своите възходи. Разбира се и успехите и паденията на страната се изсипват на главите на политиците. А в случая на Турция - на тази на Реджеп Таийп Ердоган.
Едно от нещата, които турските граждани изтъкват като позитивно за страната, е небивалият икономически възход на "републиката", а един от най-големите неуспехи на неговото правителство и на партията му, според критиците, е "загубата" на светската държава, която създаде Кемал Ататюрк.
Такива са настроенията в родната му страна, но наред с недолюбването от собствения му народ, той отнася и множество критики от Западните страни, на които в момента той не е особено голям любимец.
Едно от нещата, заради които Ердоган е безкрайно критикуван от ЕС, са протестите в парка Гези, където демонстрациите на хората, бяха потушени със сила от органите на реда и това сякаш беше само първата капка в езерото, в което водата не спря да се излива още дълго време и донесе международни протести, въпреки че министър-председателя на Турция възвеличи полицаите, като "герои".
След протестите на младите и недоволните в страната Ергодан понесе и корупционен скандал с десетки лица, свързани с Партията на справедливостта и развитието (ПСР), които бяха задържани през декември.
Четирима от най-важните министри на правителството подадоха оставка и силният човек в държавата трябваше да направи ремонт на кабинета.
И сякаш това не беше достатъчно, но последва и опит от негова страна да упражни по-голям контрол върху правосъдието, но той веднага бе възпрепятстван от Конституционния съд. А от там се отприщиха и скандали с подслушвания на телефонните разговори, преди местните избори в края на март.
А за изборите? Изборите той спокойно успя да ги превърне във вот на доверие към своята политика, но след това веднага последва ответния удар на критиците, които разпространиха компрометиращи записи на телефонни разговори в социалните мрежи.
Последва следващата изцепка от негова страна - да блокира достъпа на хората до Twitter и Youtube. Но Конституционният съд, сякаш напук на него, след това отмени забраните. А на хората не спираха да се случват нещастия като инцидента във въгледобивната мина в Сома през май, който бе най-лошият в историята на минното дело в страната и доведе до смъртта на 301 миньори. Разбира се, той няма вина за катаклизмите на природата, но може да понесе вината за нехайството при инспекциите на обекти, носещи толкова голям риск за живота на хората.
А какви са отношенията му със съседите? Те се провалиха, заедно с кампанията "нулеви проблеми със съседите". Отношенията на Турция с повечето от страните в региона са лоши, а присъединителният процес за членство в ЕС се бави.
Разбира се на най-силният политик от времето на Ататюрк, не му липсват и хора, които да се застъпят за успехите му, отбелязва БТА. Те изтъкват като огромен плюс на правителството икономическата мощ на страната, която тя придоби за последните 11 години, откакто Реджеп Таййп Ергодан е на власт.
Броят на хората, живеещи в бедност, намаля с над 20% до 2,3% през 2012 г. През 2013 г. икономиката отбеляза растеж от 4%.
Страната постигна и много големи успехи в инфраструктурата си, като бяха изградени пътища, летища, високоскоростни жп линии и електроцентрали. Миналата година Ердоган откри жп тунел под Босфора. Той успя да намери и решение на Кюркският конфликт, който се води от години насам.
Но може би едно от най-важните неща, постигнати от Ергодан, е самоувереното поведение на премиера, което изпълни привържениците му с чувство на гордост "да бъдеш турчин". Много турци чувстват, че са нежелани в Европа в резултат на дълго проточващите се преговори за членство в ЕС. Турците, работещи в чужбина в страни като Германия, смятат, че са третирани като граждани втора класа.
Сега в неделя предстоят избори в страната, на който Ердоган се кандидатира за президент , за да успее да концентрира още по-голяма власт. Той заяви, че ако бъде избран за президент, няма да прави отклонение от настоящата икономическа политика. По време на реч в столицата Анкара той каза също, че не одобрява лихвената политика на централната банка, като посочи, че лихвите трябва да бъдат намалени, за да се насърчат инвестициите.