Профсъюзите в Гърция свикват първата обща стачка, след като правителството на коалицията на консерваторите дойде на власт през юни.
За днес (26 септември) е планирана 24-часова стачка.
Протестите са насочени срещу планираните нови съкращения на разходи в бюджета, възлизащи на повече от 11,5 млрд. евро (15 млрд. долара). Икономиите са предпоставка за това Гърция да получи следващия транш от спасителните средства, без които страната може да обяви фалит до седмици, информира BBC.
В резултат от рекордната безработица 1/3 от гърците са изпаднали под прага на бедността. Налице е силна съпротива към по-нататъшните съкращения.
Планирани са и големи демонстрации срещу суровите икономически мерки.
Правителството на консервативния премиер Андонис Самарас предлага да се намалят пенсиите и да се повиши възрастта за пенсиониране до 67 години.
Работници от различни сектори участват в стачката. От лекари до ръководители на полети. Стачката е организирана от двата най-големи профсъюза, които представляват половината от работната ръка в южната ни съседка.
В изследване, проведено от социологическата агенция MRB през миналата седмица, стана ясно, че над от 90% от гърците смятат, че планираните съкращения са несправедливи и ще са в тежест за най-бедните. Кореспондентът на BBC в Атина Марк Лоуън коментира, че много хора се опасяват от повторение на насилието, което заля улиците при предишните протести.
Хиляди полицаи са разположени в центъра на Атина, за да се предотврати изостряне на конфликта.
Пакет от 110 млрд. евро бе отпуснат на Гърция през май 2010 г. и още 130 млрд. евро през октомври 2011 г.. Кореспондентът на британската медия твърди, че гърците не са склонни да се лишат от още пари. Балканската държава се нуждае от следващия транш, за да направи плащанията по дълга си. Ако това не се случи, може да се стигне до излизането й от еврозоната.