"Бях на шест. Изпратиха ме на гости при баба ми. В тоалетната имаше постлани найлони. Двама души ме сграбчиха за краката. Изгубих толкова много кръв, че бях откарана в болница. Почувствах се предадена. Все още нося травмата. Със съпруга ми говорим откровено за това. Ако имам дъщеря, никога няма да позволя това да се случи с нея."
Това не е сцена от филм на ужасите, а истинската история на една жена от Синегал – Лаурету Валде Мбелю, станала жертва на генитално осакатяване.
Съгласно определението на Световната здравна организация (СЗО) гениталното осакатяване на жени обхваща всички процедури, включващи частично или пълно отстраняване на женските външни полови органи или други увреждания на гениталните органи на жените по немедицински причини.
Това осакатяване се извършва по културни, религиозни и/или социални съображения спрямо млади момичета в ранна детска възраст и до 15-годишна възраст. То представлява форма на малтретиране на деца, както и насилие над жени и момичета, и има тежки краткосрочни и дългосрочни физически и психологически последици. В немалки случаи води и до смърт, защото се извършва в нехигиенични условия.
По данни на Световната здравна организация повече от 130 милиона момичета и жени са преминали през някаква форма на генитално осакатяване.
6 февруари е Международен ден за борба с гениталното осакатяване на жените.
Най-често обрязването се извършва в Близкия Изток, Азия и Африка. В Сомалия през процедурата минават около 98% от момичетата.
Гениталното осакатяване на жените е глобално, транснационално явление, се посочва в доклад на ЕК. Макар да липсват солидни доказателства за извършване на такова осакатяване в ЕС, хиляди жени и момичета, живеещи в Съюза, са били подложени на тази практика, преди да дойдат в него или по време на пътуване извън ЕС.
Според доклада в поне 13 държави от ЕС има жертви или потенциални жертви: Австрия, Белгия, Дания, Германия, Испания, Финландия, Франция, Ирландия, Италия, Нидерландия, Португалия, Швеция и Обединеното кралство. В него обаче се подчертава и необходимостта от събирането на точни данни като база за справяне с проблема.
"ЕС ще се бори за прекратяване на гениталното осакатяване на жените — не само на Международния ден на жената, но през всички 365 дни в годината!", каза заместник-председателят на ЕК Вивиан Рединг, комисар на ЕС по въпросите на правосъдието.
"Гениталното осакатяване на жените е тежко нарушение на правата на човека. Рискът от подлагане на такава практика би трябвало да бъде валидно основание за предоставяне на убежище или хуманитарна защита”, смята Сесилия Малмстрьом, комисар на ЕСпо въпросите на вътрешните работи.
Сред водещите активисти в света, борещи се срещу гениталното осакатяване на жени, е "пустинното цвете" Варис Дирие - сомалийка, бивш супермодел, активист срещу гениталното обрязване, самата жетва на "процедурата", както и Кади Мутилада - президент на Европейската мрежа за борба срещу женското полово осакатяване.
Изложба, посветена на борбата срещу гениталното осакатяване на жени, се провежда в Европарламента от 4 до 8 март. Експозицията носи заглавието "Моят начин да кажа "не".