Полският лидер Ярослав Качински и унгарският министър-председател Виктор Орбан призоваха за културна контрареволюция в Европейския съюз, целяща да се преодолее кризата, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
"Брекзит" е прекрасна възможност за започването на културна контрареволюция", заяви снощи унгарският премиерпо време на Икономически форум в полския град Криница-Здруй.
Според лидера на полската управляваща партия "Право и справедливост" Ярослав Качински решението на британския референдум "не показва просто промени в настроенията на британците, а криза на европейското съзнание, засегнала няколко западни страни".
Качински изброи няколкото кризи, през които преминава ЕС от 2008 г. насам, започвайки от икономическата, която според него е "смекчена, но все още не е преодоляна"; миграционният проблем; сблъсъкът между Германия и страни от Южна Европа; кризата на европейското равновесие; дължаща се на отслабването на Франция, Италия и Испания; и отдалечаването на Великобритания.
"Това води до ситуация на хегемония в полза на Берлин. И единственият отговор е в реформата на ЕС", заяви полският лидер.
"Тези промени трябва да доведат до културна контрареволюция, да напомнят, че богатството на Европа е в многообразието на нейните култури, техните различия и различните структури. Опит да се интегрират тези елементи ще превърне европейската култура в попкултура, де факто американска, което ще ознаменува огромно влошаване за Европа", подчерта Качински.
Според него друг възможен вариант е да се запазят нещата в сегашното им състояние. "Това ще е възможно, ако Германия приеме да направи усилия, сравними с тези за възстановяването на бившата ГДР, равняващи се на около 200 млрд. евро. Берлин обаче не е в състояние да го направи, смята Качински.
Унгарският премиер, който бе обявен вчера за Мъж на годината на форума, изрази аналогични възгледи с тези на полския си колега. Той обвини европейските елити, че искат да премахнат националната идентичност.
"Днес инициативата имат тези, които смятат, че националната и религиозната идентичност все още играят важна роля. Не съществува европейска идентичност, която да ги замени", посочи Орбан.
Вишеградската четворка, членове на която са Полша и Унгария, планира да представи обща позиция на срещата на 27-те страни от ЕС за състоянието на Европейския съюз след Брекзит на 16 септември в Братислава.