Русия, САЩ и Европейският съюз заявиха, че всички страни са съгласни на стъпки за деескалация на кризата в Украйна, предаде ВВС. Върховният представител на ЕС по външната политика Катрин Аштън, държавният секретар на САЩ Джон Кери, външният министър на Русия Сергей Лавров и министърът на външните работи на Украйна Андрей Дещица се срещнаха на четиристранна среща в Женева.
Анализатори твърдят, че рамковото споразумение може да спре икономическите санкции на Запада спрямо Русия.
Украйна е в криза след свалянето на проруския президент Виктор Янукович през февруари. Русия анексира Кримския полуостров, който е част от Украйна, но предимно с рускоезично население. Този ход на Москва предизвика международно възмущение.
След това последваха превземане на правителствени сгради в източната част на Украйна от про-руските сепаратисти, които се противопоставят на новия ред в Киев.
След разговорите в Женева Лавров, Кери и Аштън обявиха, че има съгласие, че всички незаконни военни формирования в Украйна трябва да бъдат разпуснати и ще бъдат освободени всички незаконно окупирани административни сгради в Украйна. Ще бъдат амнистирани всички демонстранти, с изключение на онези, които са извършили тежки престъпления.
Тези стъпки ще се ръководят от наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Сергей Лавров призова мисията да изпълнява честно и обективно женевското изявление.
"Москва няма никакво намерение да изпраща войски в Украйна", увери руският външен министър.
Той обеща, че страната му няма да увеличава числеността на въоръжените си сили в Крим.
Сергей Лавров осъди като абсолютно възмутителна наложената днес забрана за влизане в Украйна на всички руски граждани от мъжки пол на възраст между 16 и 60 години.
Катрин Аштън заяви, че постигнатото днес споразумение съдържаща "конкретни стъпки, които могат да бъдат приложени незабавно".
Участниците в четиристранните преговори за Украйна се договориха да продължат да се срещат в различни формати.