Осем месеца, 15 хил. долара и пет фалшиви паспорта са коствали на сирийския емигрант Мохамад Симо, за да премине от разкъсвания от войната в Сирия град Алепо до Витланда в шведската провинция, разказва американското издание Wall Street Journal.
В момента софтуерният инженер има статут на бежанец и достъп до една от най-щедрите социални системи в Европа. Той живее в удобно държавно жилище, учи шведски по програма на правителството и мечтае да открие своя верига от кафенета.
На повече от хиляда мили на юг Фарес Аюб прекарва нощите си с други бежанци на автогарата в София. Строителният инженер също се опитва да достигне до Северна Европа, но е бил измамен от контрабандисти в Турция.
След това е бил арестуван от българската полиция и прекарва месеци в центъра за задържане в пограничен град. Аюб е попаднал в най-бедната страна в Европейския съюз и не може да работи легално.
Тъй като броят на бежанците от гражданската война в Сирия е вече над два милиона, хуманитарната криза се разпростира из цяла Европа. Десетки хиляди граждани от размирната държа от средната класа, с достатъчно пари, за да плащат за транспорт и на трафиканти, се опитват да стигнат до богатите северни страни. Те са подмамени от снизходителната им политика и към бежанците и перспективата да имат по-добри условия за живот.
Дали ще попаднат в северния комфорт, или в периферията на Южна Европа, често е въпрос на късмет. Бежанските пътища са пълни с опасности – от граничната охрана, през контрабандистите и корумпираните полицаи до антиемиграционни саморазправи, става ясно от разказите на бежанци и правозащитни групи.
Много сирийци са загинали и при незаконното преминаване с плавателни съдове през Егейско и Средиземно море.
"Понякога се събуждам и не мога да повярвам, че съм тук", разказва Симо, докато приготвя подправките за традиционното сирийско пиле в своята кухня в гр. Витланда. "Трябва да се закача тук. За мен Швеция е рай", искрено обяснява младият мъж.