Общото събрание на ООН ще гласува днес молбата на Палестинската автономна власт да получи статут на държава-наблюдател в световната организация.
Положителният вот изглежда сигурен, въпреки съпротивата на Съединените щати и Израел, които настояват за предварителна договореност между израелците и палестинците за териториите на бъдещата държава, информира ИТАР-ТАСС.
Понастоящем Палестина се води официално "недържавно образувание". В случай, че израелската страна продължи и занапред да колонизира палестинските територии, положителен вот на днешното заседание ще даде възможност на палестинските власти да се обърнат към Международния съд с искане Израел да освободи окупираните територии по Западния бряг на река Йордан и Източен Ерусалим, а също и да съди израелските власти за военни престъпления, предава БНР.
Няколко държави наред с Великобритания оказват "интензивен натиск" върху палестинците да се откажат от това право. От своя страна, Съединените щати не се отказаха до последния момент от опитите да разубедят палестинския президент Махмуд Абас от стъпката, която не е съгласувана с Израел.
Вчерашните разговори между Абас и помощник-държавния секретар Уилям Бърнс завършиха безрезултатно. Не помогна и заканата на Вашингтон, че ще откаже 200 милиона долара помощи за Палестина, които сега са замразени от Конгреса, посочва Франс прес. Палестинците не се поддават на натиска, разчитайки на две трети от 193-те страни-членки на световната организация. Сред поддръжниците на палестинската кауза са Русия и Франция.
Българската позиция изрази министърът на външните работи Николай Младенов по-рано този месец. "България е приятел както с Палестина, така и с Израел. Не искаме да делим приятелството си, а искаме да видим две държави, които живеят една до друга, демократично, така че да могат да използват пълния потенциал на прекрасната земя, която имат", коментира той в отговор на пратеника на Махмуд Абас, който представи палестинската позиция.