Безмилостен Арсенал повали десет от Тотнъм

В антигерой за "шпорите" се превърна изгоненият в самото начало Емануел Адебайор

по статията работи: iNews.bg | 17.11.2012 | 17:00

Арсенал спечели лондонското дерби с Тотнъм на своя "Емирейтс", след като днес "топчиите" изковаха сладък успех с 5:2 в среща от 12-ия кръг на Висшата лига.

Сблъсъкът в Северен Лондон премина под висок градус, като още в 17' Тотнъм остана с човек по-малко на терена. Причина за това бе червеният картон, който бившият нападател на Арсенал Емануел Адебайор получи за безумно влизане в краката на Санти Касорла. Любопитното е, че само минути по-рано тогоанецът бе открил резултата на "Емирейтс".

Последва обаче пълен обрат в полза на домакините, като точни във вратата на Уго Лорис бяха Пер Мертезакер, Лукас Подолски, Оливие Жиру, Сантяго Касорла и Тио Уолкот. Гарет Бейл върна един гол за "шпорите" двадесет минути преди края.

Така Арсенал прекъсна серията си от три поредни мача без победа във всички турнири, записвайки 5-и успех от 12 мача във Висшата лига за този сезон. "Артилеристите" поне временно се изкачиха на 6-а позиция с актив от 19 точки, докато Тотнъм е вече 8-ми със 17.

Триото Жиру - Подолски - Уолкот стартира в атаката на Арсенал, докато Алекс Окслейд-Чембърлейн остана на пейката. Микел Артета, Джак Уилшър и Санти Касорла стартираха в средата. Мениджърът на Тотнъм Андре Вилаш-Боаш заложи на офанзивна схема и постави Емануел Адебайор и Джърмейн Дефоу в предни позиции, докато Гарет Бейл и Аарън Ленън напираха по двете крила. Том Хъдълстоун и Сандро бяха разположени в полузащита.

Мачът започна зле за домакините, като още в 10' Емануел Адебайор още повече разгневи феновете на Арсенал, бележейки за 0:1.

Африканецът осъществи успешна добавка след изстрел на Джърмейн Дефоу, но само седем минути по-късно бе пратен под душите. Адебайор влезе по ужасяващ начин в краката на Санти Касорла и съвсем заслужено получи директен червен картон.

Вече с десет души на терена, за Тотнъм стана много трудно. Изравняването на закъсня, като още в 23' "топчиите" вдигнаха трибуните на крака. Тио Уолкот изпълни корнер пред Уго Лорис, а Пер Мертезакер с глава разстреля френския национал за 1:1.

Последваха няколко добри възможности за Арсенал, като логичното се случи в 41'. Удар на Лукас Подолски се отклони в друг бивш футболист на домакините - Уилям Гала, което матира Уго Лорис и не му позволи да реагира - 2:1.

Сериозен удар гостите понесоха в самия край на първата част, когато Оливие Жиру удвои преднината на Арсенал, покачвайки на 3:1.

Тотнъм стартира втората част с две промени в своя състав, като в игра се появиха Майкъл Доусън и Клинт Демпси. И това обаче не помогна на Андре Вилаш-Боаш, като в 58' ситуацията на "шпорите" съвсем се утежни. Санти Касорла засече центриране на Подолски и отново постави Уго Лорис на колене - 4:1.

Последните двадесет минути на "Емирейтс" предложиха по един гол в двете врати, като първи се разписаха гостите. В 69' Гарет Бейл стреля с неудобния си десен крак, но макар и с него, уелският национал върна едно попадение за 4:2.

В минутите до края стана окончателно ясно, че Тотнъм няма сили за героично завръщане в срещата. Окончателно точка на спора бе сложена две минути преди края, когато името си сред голмайсторите записа и Тио Уолкот. Английският национал получи чудесна асистенция от резервата Окслейд-Чембърлейн и успешно завърши за крайното 5:2 в полза на Арсенал.