България отвя Италия с 3:0 и спечели група А

"Лъвовете" надиграха "адзурите" с 32:30, 25:20, 25:19 и очакват противника си на четвъртфиналите

по статията работи: Божидар Азманов | 06.08.2012 | 18:52

България постигна страхотна победа с 3:0 (32:30, 25:20, 25:19) над Италия и завоюва първото място в група А на Олимпийския турнир по волейбол в Лондон.

"Лъвовете" изиграха невероятен мач и обезличиха смятаните за едни от основните фаворити в надпреварата италианци, като постигнаха четвърта победа от пет срещи в своя поток.

Така националите ни твърдо заеха първото място в своята група и ще се изправят срещу четвъртия от група В на четвъртфиналите. По всяка вероятност това ще бъде добре познатият ни състав на Германия, който днес играе с Бразилия.

Ключов се оказа първият гейм, в който българите пропиляха два геймбола и позволиха на противника да изравни при 24:24. Възпитаниците на Найден Найденов обаче се оказаха стабилни психически, издържаха на голямото напрежение и взеха частта с 32:30.

Оттам нататък "лъвовете" бяха по-добрият отбор и с добър сервис и стабилна блокада извоюваха и следващите два гейма, съответно с 25:20 и 25:19, за да се поздравят с категоричния успех.

Най-резултатен за България бе Цветан Соколов, който завърши с 21 точки. За италианците Иван Зайцев реализира 15.

Двубоят започна равностойно и вървеше точка за точка в първия гейм до 5:5, но при 6:5 в полза на "адзурите" атака на Тодор Алексиев срещна антената и доведе до две точки аванс в полза на италианците.

Първото техническо прекъсване също дойде в тяхна полза - 8:6. След това обаче нашите успяха да изравнят с успешна атака на Цветан Соколов, а след това поведоха с 10:9, след като Луиджи Мастранджело прати топката в аут след една италианска атака. Нито един от двата тима обаче не успяваше да се откъсне напред и втория задължителен таймаут отново дойде при една точка аванс в полза на противника - 16:15.

Майсторски отиграна топка на Цветан Соколов доведе до преимущество за България при 19:18 и това накара Мауро Беруто да вземе прекъсване. Това обаче не разконцентрира "лъвовете" и с атака през центъра Виктор Йосифов направи 22:20. Беруто отново бе принуден да поиска таймаут, а при 22:23 това стори и Найде Найденов. В следващото разиграване Цветан Соколов отигра топката по блока и България стигна до първия си геймбол. Италианците обаче успяха да изравнят и драмата стана пълна.

От тук до края на гейма и двата отбора на няколко пъти излизаха напред в резултата, но не успяваха да затворят гейма. Стигна се до 30:30. Тогава първо Николай Николов с атака през центъра, а след това и Тодор Алексиев с атака по блока донесоха двете необходими точки за България и първия гейм отиде в сметката на възпитаниците на Найден Найденов.

Италия започна с летящ старт втория гейм и поведе, българите обаче бързо се окопитиха и успяха да изравнят при 4:4 след единичен блок на Виктор Йосифов. При първото техническо прекъсване България вече имаше две точки аванс - 8:6. Италианците успяха да изравнят при 11:11 след успешна блокада срещу Цветан Соколов, но след като Найден Найденов поиска прекъсване, нашите дръпнаха сериозно благодарение на няколко добри изпълнения на Соколов, Йосифов и Скримов и втората пауза дойде при 16:11 за България

Националите ни не допуснаха да изпуснат солидния аванс и въпреки двете прекъсвания, поискани от Мауро Беруто, който дръпна здраво конско на своите, "лъвовете" стигнаха до геймбол при 24:20. На сервис застана Тодор Скримов, а лошото посрещане на Самуеле Папи но донесе успеха в гейма - 25:20.

Третата част отново започна равностойно, като първото техническо прекъсване дойде при 8:7 в полза на италианците след успешна атака на Иван Зайцев. Играта продължи да върви точка за точка стигна се до 15:15, но този път Зайцев сгреши, пращайки топката в аут и нашите се оттеглиха с точка аванс при втората пауза. След това италианците се задържаха в мача до 17:17, но великолепният Цветан Соколов, както и българската блокада обезсърчиха "адзурите" - четири безответни точки 22:17.

До края италианците взеха само още две точки. Мощна атака на Соколов по правата пък доведе до първи мачбол за България при 24:19. При него родните волейболисти отразиха атаката на Италия, а Тодор Алексиев донесе победата с успешна атака по диагонала 25:19 в третия гейм, 3:0 и първо място за България.