NASA разпространи първата цветна снимка на Плутон, а от нея става ясно, че подобно на Земята, и далечната планета разполага със сини небеса.
Истината е, че нашето синьо небе и това на Плутон споделят не един и два подобни елемента, но в същото време и са и видимо по-различни:
"Ясно очертаното синьо обагряне ни подсказва за размерите и композицията на частиците в атмосферата", споделя Кърли Хоует от научния екип на SwRI.
"Синьо небе често пъти се образува в резултат на разпръснати лъчи, съставени от изключително малки частици. На земята тези частици представлява адски малки азотни молекули. На Плутон те изглежда са по-големи, но все пак относително малки – наричаме ги толини", допълва същият.
NASA разпространи снимките благодарение на сондата New Horizons. Космическото устройство беше първото в историята, осъществило първото близко преминаване покрай Плутон. По думите на космическата агенция сондата е изпратила и други фотоси, които потвърждават наличието на лед съставен от вода, ситуиран по повърхността на планетата.
В повечето получена до момента снимкова информация, замръзналата вода е била покрита от други ледени пластове, но последните изображения от сензорите и камерите на New Horizons показват наличието на такава. И още, учените на NASA отбелязват още, че цветът ѝ е червен.