В бъдеще 90% от работните места ще изискват задължителни умения за работа с компютър. В момента обаче едва с 3% годишно нараства компютърната грамотност в Европа.
Това каза Нели Крус - заместник-председател на Европейската комисия и еврокомисар по цифровите технологии, по време на форума "Цифровата програма за Европа: Реалност или все още предизвикателство", предаде Econ.bg.
"Оказва се, че Европейският съюз не прави достатъчно, за да подобри тези параметри", посочи Крус.
На фона на 700 млн. работни места, които остават незаети, защото липсва квалификация за съответните длъжности, става ясно, че ако Европа иска да разреши проблема с безработицата, трябва да се насочи и към решаването на проблема с ограмотяването на хората.
"Половината от населението в България никога не е използвало интернет - факт!", изтъкна Крус. В същото време се наблюдава и това, че жените са отблъснати от кариера в ИТ сектора у нас.
Според нея достъпът до широколентов интернет дава възможност за развитие на селските райони. Това означава повишаване на икономическите перспективи в тези райони и е част от общата програма на Европейския съюз.
Според Крус цифровизацията и достъпът до широколентов интернет ще стимулират фирмите и ще поощрят икономическия растеж. Тя представи трите основни направления, в които е съсредоточена Цифровата програма на Европа - достъпа до широколентов интернет; уменията за работа и цифровата грамотност; връзката между иновациите и икономическия растеж.
На първо място – широколентовият бърз интернет стимулира икономиките. Над 10% разпространение на широколентов интернет води до над 10% икономически растеж в региона.
Крус посочи, че в момента в България над 40% от потребителите нямат достъп до широколентов интернет, а един от всеки трима няма достъп изобщо до интернет.
Еврокомисарят каза още, че в момента в Европа има над 7 млрд. проекта, които са насочени към осигуряване на услугата, като 45 млн. домакинства, ще бъдат свързани със световната мрежа в близко бъдеще.
Нещата обаче не опират само до пари, категорична бе Крус. Според нея е необходима и политическа воля (т.е. да бъдат улеснени процедурите за издаване на разрешителни за фирмите доставчици и да се решат други проблеми, свързани с бюрокрацията).
Проблемите, които са на дневен ред в България, съществуват навсякъде в Европа. Нужно е да бъде развита интернет инфраструктурата, което може да наложи и законодателни промени.
Крус посочи, че в дългосрочен план иновациите ще са определящи и за привличането на инвестиции. Има предложение до 2020 г. да бъде отпусната финансова подкрепа в размер на 80 млрд. евро за държавите, които разширяват иновативния си капацитет. Това според Крус е "цифровата магистрала, по която трябва да вървим”.
Програмата, по която ще бъдат усвоени средствата, ще бъде еднаква за всички страни, но по думите на еврокомисаря "всяка държава ще реагира по различен начин”.
Крус посочи също, че Европа не може да направи това, което трябва да бъде свършено на местно ниво и заяви, че трябва да се работи повече с училищата и университетите в страната.