Как да очароваме бъдещия си работодател? С диплома от Алма матер

Кадрите на СУ са фаворити на работодателите, показва рейтингът на университетите в България

по статията работи: Кремена Бедерева | 17.02.2014 | 08:00

Рейтинговата система на университетите, която излезе неотдавна, прави доста любопитен разрез на образователната система. Тя показва не само къде и как се реализират младите хора, завършили университет, а и как висшите училища се котират сред работодателите, какви са предпочитанията на отличниците и с какви разлики в заплатите започват младите висшисти от различните вузове.

Последните данни обаче са леко спорни, тъй като за база се взема информацията на НОИ. Съгласно нея например стоматолозите се оказват с доста нисък доход, защото се осигуряват на минималния за професията осигурителен праг. Друг плюс на рейтинга е, че той може да покаже и дали заплатата, с която започва младият човек, е по-висока или по-ниска от средната за региона.

Ако за дадена длъжност кандидатстват абсолвент от СУ и друг университет, ще бъде предпочетен първият. Кадрите на Алма матер са фаворитите на работодателите, показва рейтингът на вузовете. Най-желани се оказват математиците с диплома от СУ – 91,17% от шефовете са изразили предпочитания именно към тях, пише в. "Стандарт".

10 от първите 20 места в класацията на компаниите държат все специалности от СУ. Сред тях са история, филология, право, биология, химия и други. Втори в списъка на работодателите обаче са младите актьори и режисьори, които се дипломират в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".

Нароилите се други факултети в тази сфера очевидно не са сериозен конкурент на държавното театрално училище, защото 90% от театралните шефове твърдо залагат на неговите възпитаници. На трето място са архитектите от Университета по архитектура, строителство и геодезия.

В топ 20 са и Медицинският, и Техническият университет с по две специалности, Художествената академия, както и хранителните технолози и агрономите от Пловдив. Интересното е, че в първите 50 се е промъкнал само един частен университет - Нов български, със специалностите си изобразително изкуство и педагогика. Американският университет, чиито възпитаници са в челния списък по високи заплати, не е сред фаворитите на шефовете, което донякъде се обяснява с факта, че много от завършилите го се реализират в чужбина.

Повечето от частните колежи обаче са доста назад в списъка не само по отношение на заплатите на абсолвентите си, но и на престижа сред шефовете. Сред последните в класацията се оказват и онези специалности в държавните университети, които не са били традиционни за тях, а са разкрити под влияние на модните тенденции с идеята за привличане на повече студенти – например икономиката в Аграрния университет, инженерството в Тракийския, театрално и филмово изкуство в Югозападния.

Под 1% от работодателите са посочили техните кадри като желани за назначение. Което означава, че биха ги взели на работа само ако съвсем няма други конкуренти.

Сред студентите престижните университети почти съвпадат с работодателските фаворити – Алма матер е класиран на 12 места от първите 20. Най-престижно в очите на младежите е правото там. Любопитното е, че военните университети, които според класацията дават едни от най-високите заплати в държавата, са събрали под 1% престиж в очите на студентите. От значение обаче е и фактът, че там учат много малко млади хора – общо около 700 в цялата страна.

Най-много у нас са студентите по икономика и администрация – общо 87 000 от около 250 000 студенти. Това на практика означава, че всеки трети студент учи за икономист или администратор, което най-вероятно ще пресити пазара на труда с такива кадри в близките няколко години. Следват ги бъдещите юристи – те са малко над 11 000. В същото време се очертава дефицит на математици – това направление е на четвърто място отзад напред с едва 500 студенти.

Рейтингът дава и тенденциите за откриване на нови работни места според шефовете. Там фаворит е медицината – 62% от болничните шефове предричат, че страната ще закъса за лекари в следващите 5 години. И в това няма нищо чудно, след като една четвърт от младите доктори вече не се осигуряват в страната. Това най-вероятно означава, че са емигрирали в момента, в който са получили дипломите си.

Около половината работодатели заявяват, че ще расте нуждата и от архитекти, психолози, информатици и специалисти по електроника. 39 на сто са на мнение, че от повече специалисти ще се нуждае и туризмът. В същото време обаче има цели университети, в които едва 10-20% от завършилите туризъм работят по специалността си.

В същото време някои от тези специалности се явяват и в списъка на работодателите за намаляване на нуждата от специалисти – 12% са на мнение, че в близко бъдеще няма да ни трябват толкова много спецове по електроника и автоматика. Интересното е, че според най-много от тях ще спадне гладът за машинни инженери. Една десета смятат, че в повече ще ни дойдат филолозите.

Според рейтинга с най-високи заплати започват информатиците на Алма матер. Много изненадващо е обаче, че при изчисляване на съотношението работна заплата спрямо средния доход в областта с най-високи доходи се оказват пожарникарите. Вероятно в малките населени места с по-нисък среден доход техните заплати доминират.

Най-любопитни са разликите в заплатите на завършилите най-добрите и най-слабите университети, които в много от специалностите стигат до три пъти. Така е например в икономиката. Двойна разлика има и при младите инженери. Докато випускниците на Техническия започват с 1134 лева месечен доход, инженерните кадри от Аграрния в Пловдив имат стартова заплата 645 лв.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


13 Палома Гълъбова 17.02.2014 | 12:57
Алма матер далеч не е същата институция, която беше преди. Нивото на родното висше образование пада заедно с това на зрелостниците и това си личи.
12 Lili Mileva 17.02.2014 | 12:16
Според мен дипломите няма никакво значение в повечето случаи, всеки гледа какво можеш и колко си способен, а не от къде ти е тапията. Повечето университети у нас, включително и СУ бълват страшно неподготвени кадри, които трудно се реализират на пазара на труда. Да не говорим, че учебните програми, по които се подготвят са страшно остарели, повечето преподаватели не си правят труда да ги актуализират, практически занятия и стаж липсват и пр. Все неща, за които бизнесът сигнализира от доста време, но не се предприемат мерки в тази насока.
11 Lady Blossom 17.02.2014 | 11:39
Честно казано, ако сег атрябваше да избирам, какво ще уча, сто рпцоента щеше да е нещо в сферата на ИТ сектора, по възможност в частен университет с добра база и добри преподаватели. Изобщо нямаше да се залъжа за икономика или някаква друга подобна глупост.
10 Божидара Алексиева 17.02.2014 | 11:01
Много мразя подобно закостеняло мислене. Само защото СУ е БИЛО някога един от най-престижните местни университети, а и не само на национално ниво, не значи че до днешен е така. Отдавна Софийския не е това, което беше. Да не говорим, че се появяват НОВИ универститети в които се учаят НОВИ специалности отговарящи на съвремнния пазар на труда. А освен всичко друго, човек е оценяван най-вече по качествата си, а не по дипломата.
9 Marusq Laleva 17.02.2014 | 10:26
Нормално е висшистите от Алма Матер да са предпочитани от работодателите, все пак това е престижен университет, но не смятам, че ВТУ му отстъпва по някакъв начин.
8 нелепо съвпадение 17.02.2014 | 10:04
Работодателите от година на година стават все по - строги и взискателни към своите служители . Няма как това да не е така, защото всеки шеф търси отговорни и качествени работници .
7 нелепо съвпадение 17.02.2014 | 09:56
Много зависи от работодателя.. От това дали той ще те предразположи да бъдеш спокоен или ще иска да види, как реагираш при стрес например .
6 Krist Novoselic 17.02.2014 | 09:48
Не е много лесно да очароваш бъдещият си работодател . Мисля, че дори даден човек да се представи добре на интервюто, не значи, че той ще може да си върши работата перфектно .
5 Ема Маринова 17.02.2014 | 09:27
Нормално,все пак е най-реномирания.
4 крива вежда 17.02.2014 | 09:20
Повечето работодадели в момента искат отговорност от служителите си и понеже в България има много неподготвени кадри, които искат да работят дадена работа, те доста често остават на сухо .
3 Vicky Angelova 17.02.2014 | 09:09
Мен лично цялостната картина на университетите в България много ме притесняа защото се наблюдава едно тотално обезценяване на висшето образование. Качеството отстъпва на стремежа да се изпълнят бройките та да получават приличен доход от семестриални такси. Иначе СУ има защо да бъде все още на първо място в класацията по рейтинг, но си мисля че скоро и той ще бъде изместен от прииждащите филиали на международни университети у нас. Ето като University of Sheffield.
2 empty world 17.02.2014 | 09:06
Не винаги е лесно да очароваш евентуалният си работодател, дори да имаш диплома от Алма Матер или някакъв друг високо реномиран университет . Най - важното според мен е вида работа и дали ще можеш да я вършил, като оставим на страна дипломите .Примерите за хора, които са завършили висше образование и не са се реализирали по начина, по който искат са много . Обратните примери също не са малко . Много хора успяват да отворят бизнес, а са със средно образование . Това показва, че самите качества на човека са силно определящи за неговото професионално развитите, а не само дипломите, които притежава !
1 Църна Мацка 17.02.2014 | 09:05
Алма матер все още се радва на някакъв престиж, макар и нещата там рязко да са се променили през последните години и това го показа топ 400 на световните ВУЗ-ове, от който най-старото висше учебно заведение у нас изхвърча.

ТВ програма

Кино

  • Сега Последният печели...
  • 14:00 Професия - документалист...
  • 14:40 "Хора и бури
  • 15:00 Натисни F1 образователна поредица...
  • 15:30 Истории от Олимпийските игри /п/
  • 15:45 Телепазарен прозорец
  • 16:00 Бързо, лесно, вкусно
  • 16:30 Светът и ние
  • Сега "Комиците и приятели" - комедийно...
  • 13:30 "Златно момче" - сериал, с.2, еп.14...
  • 15:00 "Бараж" - сериал, еп.67
  • 16:00 Премиера: "Скъпа мамо" - сериал,...
  • 17:00 bTV Новините
  • 17:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 18:00 "Стани богат" - телевизионна игра с...
  • 19:00 bTV Новините - централна емисия
  • Сега "Наследство" (премиера) - сериен...
  • 13:30 "Свободна да избира" (премиера) -...
  • 15:00 "Не ме оставяй" (премиера) - сериен...
  • 16:00 Новините на NOVA
  • 16:10 "Пресечна точка" - публицистично шоу
  • 17:00 "Семейни войни" - телевизионна игра
  • 18:00 "Сделка или не" (премиера) -...
  • 19:00 Новините на NOVA - централна емисия
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.