След работната среща в края на миналия месец между министъра на околната среда и водите Ивелина Василева и министъра на земеделието на Кралство Нидерландия Шарон Дайксма се порадиха сериозни опасения за бъдещето на Натура 2000.
В информацията от Министерство на околната среда и водите се казва, че по време на разговорите двете страни са се обединили около необходимостта от промяна на Директивата за местообитанията, с която бе създадена Натура 2000.
"По време на разговорите двете страни се обединиха около необходимостта от усъвършенстване на Директивата за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна (Директивата за местообитанията), която се прилага от 1992 г. Подчертано бе, че евентуални изменения не трябва да засягат поставените цели в европейското природозащитно законодателство, а трябва да се насочени единствено и само към по-ефективно прилагане”, съобщават от МОСВ.
Тази инициатива за ревизиране на Директивите за птиците и местообитания поражда изключително сериозни въпроси. Срещата не е била протоколна, а работна и експерти от двете страни са обсъждали конкретни предложения за ревизиране на двете Директиви за Натура 2000 (Директивата за местообитанията и Директивата за дивите птици) в противоречие на обществените настроения и в България, и в Европа, смятат от организацията "Зелени закони".
От там припомнят, че тази година функционирането на двете директиви бе подложено от ЕК на законодателна оценка за тяхната ефективност (т. нар. fitness check на директивите, включваща таргетирани консултации със заинтересованите страни плюс въпросник за обществена консултация).
Между всички заинтересовани страни бе водена дискусия дали има нужда от усъвършенстване на текстовете на двете Директиви и как това може да помогне за тяхното прилагане.
В хода на дискусията надделя мнението, че има нужда от известно усъвършенстване, но е крайно неподходящо това да стане сега по ред причини:
Първо - мрежата Натура 2000 току що е придобила някаква цялостност и едва през този планов период започва изграждането на нейното управление и е рано да й бъде правена оценка на функционирането.
Второ - отварянето на директивите за промени и дискусията по тях ще причини допълнително забавяне на нейното доизграждане и ефективно функциониране. По тази причина в хода на обществените консултации над 520 000 жители на Европейския съюз оцениха високо Директивите и настояха за още по- добро прилагане на Директивите и адекватно управление на местата от мрежата. Повечето европейски правителства, включително и германското, също ясно и категорично заявиха, че няма нужда в момента от промяна на Директивата за местообитанията и Натура 2000, а има нужда от тяхното последователно и пълно прилагане.
Притеснението на "Зелени закони" идва от факта, че официалната позиция на България не е публична и не е подложена на каквото и да е обществено обсъждане!
"При условие, че няколко десетки хиляди българи са участвали в анкетата на ЕК относно директивите и са подкрепили, че приоритет е тяхното прилагане, а не промяна, то не е ясно на какви основания МОСВ предлага точно обратното. По подобен начин преди години бе предложена ревизия на законодателството ни относно ГМО и само масирани улични протести спасиха България от радикално либерализиране на законодателството ни относно ГМО”, смятат от организацията.
Директивата за дивите птици и Директивата за местообитанията са основата на европейското природозащитно законодателство. Директивата за дивите птици е най-старият закон на ЕС в областта на защитата на природата и дава основата за опазването на всички диви видове птици, обитаващи Европейския съюз.
Тя е приета през 1979 год. като отговор на засилващото се безпокойство от намаляване на дивите птици в Съюза вследствие на безконтролен лов и загуба на местообитания.
Директивата признава, че загубата на местообитания е основна заплаха за дивите птици и изисква тяхното опазване. Държавите членки са длъжни да обявят свързана мрежа от места, важни за птиците и да следят за тяхното опазване. Директивата за местообитанията доразвива Директивата за дивите птици и осигурява както опазване на европейски застрашени животни, растения и местообитания, както чрез пряка защита на редки животни и растения, така и чрез изискване за опазване на техните местообитяния. Тя изисква строга защита на над хиляда животински и растителни вида в Европа и на над 200 типа местообитания (специфични гори, ливади, влажни зони и др.).