Кога да сложим лед или пък топлина върху травма?

Хората винаги се объркват за това как да реагират и какво точно да направят - дали да използват лед, или пък топлина, за да облекчат травма

по статията работи: iNews.bg | 04.08.2011 | 13:37

Най-вероятно всеки е чувал бабините съвети, че когато си навехнем крака или пък ръката, трябва да успокоим мястото с лед. Друг път ни съветват да затоплим мястото, което ни боли?

Но кога и при каква ситуация всъщност трябва да се прави това и кой метод трябва да се използва?

Хората винаги се объркват за това как да реагират и какво точно да направят - дали да използват лед или пък топлина, за да облекчат травма.

Но всъщност – тези така незначителни действия могат да се окажат много важни в процеса на оздравяване и облекчаване на болката. И в повечето случаи – става въпрос за минути и е нужна бърза и адекватна реакция. За това, интернет изданието buzzle дава няколко съвета как да се постъпи в такива ситуации, без затруднение или объркване.

Повечето хора лекуват възпаление или наранявания с лед или пък със загряваща възглавничка. Този стар метод, познат от бабите ни, е бил използван в продължение на векове. Въпреки това, съществуват определени правила за това как и кога трябва да се използват тези "бабини хитринки", тъй като, вместо да облекчим болката, може да се окаже, че усложняваме ситуацията и болката, която изпитваме, тъй като и двата метода са твърде различни.

Кога да се използва топлина при травма?

Сърцето непрекъснато изпомпва кръв до всички части на тялото, като ги снабдяват с хранителни вещества и кислород. Ако човек се нарани, съвсем нормална реакция на организма е да се опита да се пребори с антителата и да се опита да насърчи естествения процес на възстановяване на болното място.

При стари наранявания и рани, които не са се случи в близко време обикновено се използва топлината, за да се успокои болката. По този начин се стимулират кръвоносните съдове и им се помага да се справят и да подобрят кръвообращението в засегната част.

Така се ускорява оздравителният процес на нараненото място. Също така топлината помага да се отпуснат мускулите, регулира се притока на кръв към раната.

Тази терапия е една от най-старите. Тя се препоръчва, когато човек страда от хронична травма като например незараснали рани, които могат да бъдат причинени поради липсата на лечение. Топлинна терапия не трябва да се прилага, ако има оток или възпаление.

Ако имате артрит, много подходящо лечение е именно топлината, а не ледът. Топлите компреси са много ефективни при хронични болки, при навяхване, спазми, болки в мускулите.

Преди обаче да се приложи този метод, първо трябва да се помисли за някои предпазни мерки. На първо място, болното място трябва да се третира със затоплени предмети – като възглавнички или нещо, което е удобно за поставяне на мястото на раната, но не трябва да е прекалено горещо.

За да се избегне неприятното усещане за топлина върху кожата, може преди поставянето на топлия предмет, пострадалото място да се покрие с дреха или някакъв парцал.

Много е важно да се запомни, че затоплянето не трябва да се използва продължително време, а само за няколко минути - не повече от 20, колкото да се облекчи болката.

Кога да се използва лед при травма?

Ледените компреси работят точно на обратния принцип на топлинните. Подобно на топлинната терапия, ледената също е позната от дълбока древност. Обикновено лед се слага на току-що или внезапна травма, която е остра – в тази ситуация ледът ще помогне да намалее подуването или кървенето, ако има такова.

Студеното ще ограничи притока на кръв към раната – така, причинявайки скованост около мястото, ще се намали налягането и болката ще намалее – основното, което се цели в такива ситуации.

Ледът е ефективен за успокояване на навехнати места или натъртвания, като целта е да се ограничи подуването и болката. Много подходящо е да се използва лед, веднага след някакво нараняване, за да се намали подуването и възпалението. Ледът е много полезен след тренировки, за да успокои мускулите и болката. Леден компрес може да се сложи и при спазми, скъсани сухожилия или мускули.

Но никога не трябва да се използват кубчета лед директно върху раната, а трябва ледът да се постави в някаква кърпа или пък някаква торбичка, за да се предпази кожата.

Задължително трябва да се провери какъв е цветът на кожата, след като вече е поставен ледът върху раната. Ако мястото е станало ярко розово, ледът трябва да се отстрани от болното място, като се замени с нов и се постави отново върху раната, докато кожата не нормализира цвета си.

Торбичките с лед също така са и много добър помощник при кожни изгаряния или пък акне.

Все пак, макар че работят по различен начин - ледът и топлината в крайна сметка ще облекчат за малко болката. Но трябва да се запомни много добре, че това не е решение – при подобни ситуации трябва незабавно да се потърси лекарска помощ.

Още по темата:

Контузен крайник? Тренирайте!

Разтягането намалява ли риска от контузии при тичане?





Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


3 d.krumova _ 04.08.2011 | 14:26
Супер готина и полезна статия :) Научих много интересни тънкости, които преди са ми убягвали. От дете ми е известна една много проста, но ефективна рецепта при изгаряне. Приготвя се домашен мехлем от свинска мас и невен. Четири препълнени шепи невен (листа, стъбла и цветове) се нарязват на дребно. 500 г свинска мас се загрява като за пържене. В тази гореща мазнина се изсипва нарязаният невен, попържва се малко, разбърква се и се сваля от котлона. Съдът се покрива и се оставя един ден да престои. На следващия ден сместа леко се затопля, после се филтрира през ленена кърпа и се насипва в предварително приготвени, чисти съдчета. Това е една от чудните рецепти на невероятната ни лечителка Мария Требен, автор и на книги за билки.
2 Ива Хинова 04.08.2011 | 14:24
Винаги едно навяхване, падане, подхлъзване /особено през зимата/ може да създаде сериозни проблеми, като не винаги от самото начало можем да сме наясно каква травма сме си навлекли с подобно „акробатично“ изпълнение, тогава тези съвети за първа помощ са повече от полезни. Чувала съм, че ледените компреси е добре да са в найлонов плик и след това в съвсем тънка кърпа, за да няма пряк досег на водата с раната, когато е кървяща, с цел да не се инфектира и пр.
1 Живка Илиева 04.08.2011 | 14:12
Много интересна статия! Бабините съвети често са по-ценни и по-ефективни от модерните илачи. От баба си знам, когато се ударя и няма кървене да намажа мястото с олио, за да не посинее или пък при ухапвате от насекомо – оцет. Общо взето народната лечебница е много богата, стига да има кой да предаде тези съвети и опит.

ТВ програма

Кино

  • Сега Приказен бал 2023 - Златната ера на...
  • 00:35 С БНТ завинаги /п/
  • 01:35 Моят плейлист /п/
  • 02:30 Имате среща с ... Диана Любенова...
  • 03:15 Тийнживот тв филм /5 епизод/п/
  • 04:10 По света и у нас /п от 20:00 часа/
  • 04:40 Религията днес /п/
  • 05:40 Телепазарен прозорец
  • Сега "Реплики" - фантастика, екшън,...
  • 01:50 "Древно инженерство" - документална...
  • 02:50 "Богатствата на България" -...
  • 03:20 "120 минути" - публицистично...
  • 05:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 06:00 "Тази сутрин" - сутрешен блок с...
  • 09:30 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • Сега "Джон Уик 3" - с уч. на Киану...
  • 00:40 "Шоколад" - с уч. на Джуди Денч,...
  • 02:45 "Вълшебната градина" - с уч. на...
  • 04:40 "Кобра 11: Обади се!" - сериал,...
  • 05:20 "Пресечна точка" - публицистично...
  • 06:00 "Здравей, България" - сутрешен блок
  • 09:30 "На кафе" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.