Анди Мъри зарадва Острова след 77 години суша на "Уимбълдън"

Шотландецът смаза Джокович в страхотен финал

по статията работи: Иво Вецев | 07.07.2013 | 19:34

77 години Великобритания търсеше наследника на легендата Фред Пери, който бе последният поданик на Кралицата, спечелил "Уимбълдън". Днес, 07.07.2013г. Той беше намерн и неговото име е Анди Мъри.

Шотландецът изигра най-силния мач в кариерата си и прегази световния №1 в тениса Новак Джокович с категоричното 6:4, 6:4, 6:4 в един невероятен финал, който беше очакван дълго от домакинската публика.

След като миналата година той загуби финала от Роджър Федерер, Мъри излезе по-решен от всякога за победа. Той обърна на няколко пъти Джокера, а най-тежкият гейм бе заключителният.

В него Мъти спаси няколко точки за пробив, докато сърбинът се бореше със зъби и нотки. Публиката пък беше изцяло за своя представител, а след грешка от бекхенд на Джокович Централният корт полудя, а шотландецът вдигна победоносно ръце.

Това е първа победа за Острова от 77 години насам, когато Фред Пери вдигна ценния трофей над главата си. Фаворит в срещата беше Джокович, който имаше 11 успеха над Анди, но Мъри записа втори пореден на Централния корт - първият беше на Олимпиадата миналата година на полуфинал.

Двамата успяха да вземат първите си подавания, но Джокович първи позволи да бъде пробит. В невероятен 3-и гейм, в който видяхме и най-дългите разигравания Мъри имаше цели 8 точки за пробив, като пречупи световния №1 след титанична битка 1-2.

Последва контра пробив, като сърбинът поведе с 0:40 и още при втората си възможност беше безпогрешен, изравни резултата, а след това поведе с 3:2. Джокович обаче допусна много грешки в следващите разигравания и допусна нов пробив за 3:4.

Той поведе с 0:40 при подаването на Мъри, но шотландецът успя да запази спокойствие и издържа на напрежението 3:5. След размяна на геймове любимецът на домакинската публика успя да спечели своя сервис гейм и спечели невероятния първи сет.

След като Джокович поведе с 2:1, се стигна отново до пробив в полза на №1 в схемата, като притисна Мъри в дългите разигравания - 3:1, а след убедителен сервис-гейм поведе и с 4:1. Шотландецът обаче отговори подобаващо, успя да вземе следващото си подаване, а след това и да пробие Джокера, но не и без любезното му съдействие - двойна грешка и 4:3.

Стигна се до равенство при 5:5, когато съдиите се намесиха и с две грешки позволиха на Мъри на пробие и да защити подаването си, с което стигна до пълен обрат в сета и взе ключова преднина в мача - 5:7.

Сърбинът като че ли се беше предал в третата част, когато допусна мигновен пробив, а Мъри със солиден сервис-гейм го затвърди. Това го разконцентрира и Джокович направи финален опит да се върне в мача, печелейки следващите 4 гейма в срещата.

Именно в този момент всички очакваха двубоят да се завърже, но не на това мнение беше британецът, който под бурните аплодисменти на публиката не само върна пробива, но направи и втори пореден след 15:40 и ретур уинър - 4:5 и шотландецът сервираше за титлата.

Това беше и най-оспорваната част от двубоя, като Мъри поведе 40:15, но така и не затвори мача след това предимство. Джокович дори имаше няколко точки за пробив, но и двамата показаха брилянтна игра. Мъри все пак се добра до предимство след мощен форхенд, а след грешка от бекхенд на Джокович всичко свърши - публиката изригна, а Мъри невярващо се просна на земята и вдигна победоносно ръце, едва сдържайки сълзите си.