Байерн гледа към полуфиналите след 2:0 в Марсилия

Баварците се оказаха по-хитри от домакините си

по статията работи: Даниел Любомиров | 28.03.2012 | 23:46

Първият гол на Марио Гомес извън наказателното поле в Шампионската лига и отлично взаимодействие на Ариен Робен с Томас Мюлер се оказаха достатъчни за комфортната победа на Байерн Мюнхен над Олимпик Марсилия в първи четвъртфинален мач от най-комерсиалния турнир.

Френският представител в Лигата се държа достойно на терена срещу колоса от Бавария до 70-ата минута, но изключителен пропуск на Лоик Реми още в 7-ата минута не позволи на отбора на Дидие Дешан да се поздрави със заслужен аванс в резултата.

Марио Гомес получи отличен пас от Робен в 45-ата минута на първата част и с премерен изстрел от около 20 метра даде преднина на немците – в попадението дейно участие взе и резервния страж на Олимпик Елинтон Андраде, който позволи на кълбото да мине под тялото му – 0:1.

Само една контраатака след почивката пък бе достатъчна за утвърждаването на аванса на Байерн – Мюлер изведе Робен зад защитата и диагоналният му удар от близка дистанция направи резултата 0:2.

Така с минимален разход на усилия играчите на Юп Хайнкес взеха сериозно предимство преди реванша на "Алианц Арена", докато домакините днес могат да съжаляват горчиво не само за фрапантния пропуск на Реми в началото.

Байерн играеше по-агресивно през първото полувреме, но домакините не се държаха пасивно и също опитваха да създадат положения за гол. Именно на тяхната сметка бе записан и най-сериозният пропуск до почивката, който може да се сметне за по-фрапантен дори от този на Робиньо срещу Барселона.

След изпълнение на пряк свободен удар в 7-ата минута Фани стреля силно с глава, но Мануел Нойер съумя да избие топката. Тя обаче попадна в обсега на Лоик Реми, който от два метра пред опразнената врата не можа да намери мрежата, като топката се отклони от гредата и изхвърча в аут.

Баварците владеха повече топката и по-често организираха атаки към противниковата рамка, но не можеха да се похвалят с някакви опасни удари към резервния страж на Марсилия Елинтон Андраде.

Пробивите по фланговете на Ариен Робен и Франк Рибери биваха разгадани от бранителите в бяло, като Марио Гомес беше тотално изолиран от играта заради добрата опека на френските защитници.

Олимпик не само се отбраняваше организирано, но също така изнасяше топката с много подавания и футболистите на Дидие Дешан се подсигуряваха във всяка зона от игрището. Нито за миг не се почувства, че Байерн е изявен фаворит до почивката, но в заключителните секунди на полувремето се случи нещо безпрецедентно.

Ариен Робен подаде отлично към Марио Гомес и той с добре премерен изстрел от около 20 метра не остави шансове на вратаря Андраде (който позволи на топката да мине под тялото му) и изненадващо даде аванс на баварците – това бе първи гол на нападателя извън наказателното поле в Шампионската лига.

Марсилия се стремеше да заличи пасива си в началото на второто полувреме и беше по-опасният отбор до 70-ата минута. Домакините успяваха да задържат играта в противниковата половина, но Лоик Реми не можеше да преодолее Мануел Нойер.

В първия случай на опасност пред вратата на национала на Германия Реми бе изведен на стрелкова позиция, но се засуети и позволи на Джером Боатенг да се върне и да му попречи да нанесе точен удар.

След това пък отново Реми засече центриране отдясно, но изстрелът му с глава бе спасен от Нойер.

В 69-ата минута една от епизодичните контри на Байерн беше развита отлично от Робен и Томас Мюлер – холандецът направи двойно подаване със съотборника си и се озова зад защитата очи в очи с вратаря на Марсилия. Робен технично стреля в далечния ъгъл и осигури на баварците комфортен аванс преди реванша – 0:2.

Попадението разтърси играчите на Олимпик, които напълно загубиха контрол над двубоя и изглеждаха със съсипано самочувствие.