Байерн отпразнува титлата с класика, Борусия със зрелищно реми

Баварците треснаха Аугсбург с 3:0, а Дортмунд направи 3:3 с Волфсбург

по статията работи: Мариян Найденов | 11.05.2013 | 18:48

Байерн (Мюнхен) спести доста сили и с минимален разход на енергия успя да победи с 3:0 гостуващия на "Алианц Арена" Аугсбург.

Първото попадение реализира Томас Мюлер в 69-ата минута, с което увеличи головата си сметка в шампионата на 13.

През целия сезон германският национал вече има 22 точни изстрела във всички турнири.

Влезлият като резерва Шердан Шакири направи резултата крайното 2:0 в 82-ата минута и за 4-ти път през настоящата кампания в Бундеслигата записва името си сред голмайсторите.

Крайното 3:0 оформи Луис Густаво с прекрасен завършващ удар, който не остави никакъв шанс на стража на Аугсбург.

Този успех остава Байерн убедително на върха в Първа Бундеслига с актив от 86 точки, който го оставя на 21 пункта пред втория в класирането Борусия (Дортмунд). Аугсбург пък остава с 31 точки и само 1 го дели от зоната на изпадащите.

Естествено, най-важното попадение, което даде тон на изразителния успех на баварците, беше първото, което падна в 69-ата минута.

След центриране от дълбочина отляво Томас Мюлер се оказа непокрит в наказателното поле и с глава прати кълбото неспасяемо в мрежата на вратаря на Аугсбург Алекс Манингер.

Последвалите голове на Шакири и Густаво паднаха в заключителните мигове на срещата, когато вече настроението бе съвсем мажорно в състава на Байерн и феновете празнуваха поредния триумф на любимците си в Германия.

Съперникът на Байерн във финала на Шампионската лига Борусия Дортмунд пък бе много близо до страхотен обрат, след като шест минути преди края изоставаше с 3:1 при домакинството си на Волфсбург, но възпитаниците на Юрген Клоп успяха да стигнат до равенство - 3:3, като можеха и да се поздравят с победата, ако не бяха пропуските им през второто полувреме.

Срещата започна чудесно за домакините, които откриха резултата още в 5-ата минута чрез Свен Бендер, но вместо да затвърдят преднината си, дортмундци допуснаха цели три попадения във вратата си още преди да изтекат първите 30 минути на срещата.

Първо Иван Перишич изравни след 14', а девет минути по-късно отново хърватинът бе точен, за да даде преднина на "вълците". Последва трети гол в мрежата на Рома Вайденфелер, дело на Налдо в 26', с който Волфсбург направи много сериозна заявка да си тръгне с трите точки от "Сигнал Идуна Парк".

Не така обаче мислеха футболистите на Борусия, които не допуснаха да бъдат победени, стигайки почти до пълен обрат след два бързи късни гола. В герой за дортмундци се превърна Марко Ройс, който отбеляза и двете попадения, съответно в 84 и 88-ата минута.

След този успех Борусия остава на второ място в Бундеслигата с aктив от 66 точки, а финалистът за Купата на Германия Волфсбург е десети с 42 пункта.

В друг двубой от 33-ия кръг Байер (Леверкузен) подпечата участието си в Шампионската лига от следващия сезон с успех 3:1 над Хановер на своя стадион.

Йенс Хегелер откри резултата в 6-ата минута, а в 28-ата водещият реализатор на тима Щефан Кислинг отново порази противникова мрежа - 2:0 и гол номер 24 за германския нападател в Бундеслигата.

Именно с това попадение Кислинг оглави еднолично класацията при голмайсторите в първенството, изпреварвайки с 1 гол полякът Роберт Левандовски. Той не можа да се разпише при равенството 3:3 на Борусия Дортмунд като гост на Волфсбург.

В 60-ата минута Хегелер направи резултата 3:0 в полза на Леверкузен, а в 71-ата Даниел Карвахал си отбеляза автогол и маркира крайното 3:1.

Байер вече има 62 точки и е убедително на 3-то място в класирането с 10 аванс пред 4-ия Шалке, докато Хановер е 9-ти с 42.