Българка стана световен шампион по шахмат

Деница Драгиева спечели световния ученически шампионат

по статията работи: Краси Киров | 15.05.2013 | 12:18

Деница Драгиева спечели световния ученически шампионат по шахмат.

На провелото се в Порто Карас (Гърция) първенство на планетата за ученически шампиони, четирикратната №1 на България се поздрави с нов връх в своята кариера, като спечели титлата в категория до 17 години.

В спора с конкурентките от най-големите шахматни сили, Деница отстрани от борбата световните шампионки от предните години - Диана Асаубаева (Каз) и Хатин Багирова (Азер). По тозин начин триумфът на България е още по-голям след като 9 годишния Цветан Стоянов триумфира със световната титла в неговата възрастова група.

От изиграните 9 партии, българката направи 6 победи и 3 ремита като със 7,5 т. зае убедително първото място.

На точка зад нея остана Бикакханим Заманова (Азер), а трета, на 1,5 т. е представителката на Русия - Виктория Якименко. Освен купа и златен медал, Драгиева получи и званието кандидат майстор за жени.

След европейската си титла през 2012 г., Деница заслужено триумфира на световния шампионат и отново показа огромния си потенциал. Успехите й се дължат на ГМ Атанас Колев, нейн личен треньор от 3 години.