Григор Димитров оцеля в драматичен дуел с Багдатис

Българинът измъкна петсетов успех в Мелбърн и продължава напред

по статията работи: iNews.bg | 23.01.2015 | 07:16
БТА/AP

Най-добрият тенисист на България Григор Димитров се класира успешно за четвърти кръг на Australian Open, след като тази нощ хасковлията спечели драматичен петсетов дуел с кипърския ветеран Маркос Багдатис.

Може би и изненадващо за мнозина, двубоят между Димитров и Багдатис протече изключително драматично и оспорвано, а българският ас все пак съумя да измъкне успех с 4-6 6-3 3-6 6-3 6-3.

Така спортист №1 на България за 2014 година вече очаква съперника си в четвърти кръг, като това най-вероятно ще бъде олимпийският шампион Анди Мъри, който има наглед лесна задача срещу Жоао Соуса.

Успехът на Григор Димитров над Маркос Багдатис бе пети пореден за него над кипъреца, като това бе и първият петсетов двубой за Гришо от тазгодишния Australian Open.

Първият сет на сблъсъка протече с успешно сервиране на двамата тенисисти, но при 4-4 се стигна до неприятна развръзка за българския представител. Именно тогава Маркос Багдатис стигна до две възможности за пробив, а след отразена първа такава, кипърецът се възползва и при 4-5 вече сервираше за спечелване на частта. Ръката на Багдатис не трепна и той успешно затвори първия сет при 4-6 в своя полза.

Във втория сет Григор бе длъжен да отговори подобаващо на предизвикателството и хасковлията не допусна нова грешка. При 2-1 Гришо стигна до шанс за пробив и се възползва, а до края на сета българинът не изпусна аванса си и затвори частта с 6-3, възстановявайки и равенството.

В третия сет обаче играта на българина отново претърпя регрес, а опитният кипърец не пропусна да се възползва от отворената възможност. При 2-2 Григор пропусна да оползотвори брейкпойнт в своя полза, а в следващото си сервиране с големи трудности удържа подаването си за 3-3. Това обаче бе и последният спечелен гейм на Димитров в сета, защото до края на частта Багдатис регистрира три поредни гейма и затвори сета на 3-6, дръпвайки отново в резултата.

В четвъртата част размяната на подаръци продължи, като този път бе ред на Маркос Багдатис да утежни сам живота си. При 2-3 кипърецът практически се "самопроби" и предостави гейма на Григор, а до края на частта българинът не трепна при свое подаване и за втори път в двубоя възстанови равенството по отношение на сетовете - 2-2.

Загубеният четвърти сет до голяма степен и пречупи Маркос Багдатис, защото силите на кипъреца видимо свършиха. По-младият българин пък отново демонстрира отличната си физическа подготовка, като в петата част Димитров доминира над своя съперник и успешно затвори мача при резултат 3-2 сета, макар и имайки нужда от три часа и половина, за да пречупи коравия си опонент.