Григор Димитров се спаси от резил срещу тийнейджър

Хасковлията подчини в три сета 17-годишния Елиас Имер

по статията работи: iNews.bg | 08.07.2013 | 15:01

Най-добрият тенисист на България Григор Димитров стартира с победа на турнира в Бостад (Швеция) с награден фонд 491 370 евро, след като днес хасковлията загуби сет, но подчини с 5-7 6-2 6-4 №1032 в света Елиас Имер в среща от първи кръг.

Младата надежда на шведския тенис е колега на Гришо от местната академия "Good 2 Great", като днес тийнейджърът показа добри заложби и дори успя да вземе сет на далеч по-утвърдения си опонент. Може обаче да се каже, че днес българският тенисист изигра един от най-лошите си мачове за годината.

Хасковлията все пак поправи грешката си от първия сет и спечели следващите два, гарантирайки си място във втори кръг на турнира. Така Димитров прибира 7,500 евро от наградния фонд и печели 20 точки за ранглистата на ATP, но имайки да защитава общо 90 от достигането на ½-финал през 2012 година.

Следващият съперник на Григор ще бъде победителят от мача между Филипо Воландри и Юрген Зоп.

Двубоят в Бостад стартира изключително равностойно, като въпреки крехката си възраст и твърде малкия си опит, талантливият швед не се притесняваше да се надиграва със своя съперник. Емер успешно печелеше подаванията си в първия сет, което и гарантираше интересен сблъсък за хората по трибуните.

Петият гейм се оказа продължителен и напрегнат, а в него Григор пропусна възможност да осъществи пробив и да дръпне в резултата. Българинът пропиля брейкпойнт в своя полза, а малко след това Емер успешно задържа подаването си и поведе с 3-2.

Двамата тенисисти размениха по още един гейм за 4-4, след което се стигна и до разковничето в първата част. 17-годишният швед сервираше за 5-4, но тук нервите на Емер не издържаха, а българинът записа първи и ключов пробив. Страхотен уинър осигури на Димитров нов брейкпойнт, като този път хасковлията се възползва и след грешка на Емер си осигури шанс да сервира за спечелване на сета.

При 5-4 Гришо вече сервираше за спечелване на първата част, но тук българинът допусна липса на концентрация, светкавично връщайки пробива на своя опонент. При 40-30 Димитров имаше сетпойнт пред себе си, преди в крайна сметка да се пропука за първи път, допускайки ново равенство в резултата - 5-5.

При 5-5 хасковлията отново имаше шанс за пробив, но подаването на скандинавеца издържа, с което той си гарантира минимум тайбрек в първата част. До такъв обаче изобщо не се стигна, тъй като Григор загуби за втори път подаването, а с това и сета - 5-7.

Загубената първа част явно стресна Гришо, който стартира ударно втория сет. Хасковлията проби Имер още в първото му подаване, а след това успешно затвърди пробива за 2-0. Двамата размениха по още няколко гейма, а при 4-2 българинът направи втора голяма крачка към спечелване на втората част. Димитров отново проби подаването на скандинавеца, а при 5-2 успешно сервира за спечелване на първия сет.

Третата част стартира подобно на първата. И двамата тенисисти бяха стабилни при своите подавания, не допускайки пробиви. При 2-2 шведът измъкна маратонски и тежък гейм на свой сервис, а в следващия Григор бе застрашен от възможността да бъде пробит. Българинът обаче неутрализира брейкпойнт в полза на Имер, преди все пак да задържи подаването си за 3-3.

Решителният момент в третата част настъпи при 4-4, когато Имер се пропука и загуби подаването си. Българинът се възползва от открилия се шанс и успешно сервира за мача, продължавайки към втори кръг.