Григор Димитров стигна четвъртфинал в Гщаад

Най-добрият български тенисист постигна победа с 2:1 над немецът роден в Ямайка Дъстин Браун

по статията работи: Иво Вецев | 19.07.2012 | 18:39

Първата ракета на България Григор Димитров продължи с доброто си представяне в последните седмици и се класира за втори пореден четвъртфинал на втори пореден турнир.

След като миналата седмица стигна до полуфиналите в Бостад, сега в швейцарския град Гщаад българинът постигна труден успех с 2:1 (7:6, 3:6, 6:2 ) над ямайския състезател Дъстин Браун.

Григор Димитров беше по-солидният тенисист през целия двубой, но грешки във важни моменти не му позволиха да затвори двубоя в два сета. В третия обаче той стигна до решаващ пробив още в началото и в крайна сметка се поздрави с успех.

Благодарение на успеха си Димитров ще се изправи на четвъртфинал срещу поляка Лукаш Кубот, който днес елиминира миналогодишния шампион Марсел Гранойерс след успех с 2:0 сета. Освен това, той си заработи 45 точки за световната ранглиста.

Първият сет на срещата беше изключително равностоен, като до пробив така и не се стигна във всичките 12 гейма и се стигна до тайбрек.

Дъстин Браун стигаше по-лесно до спечелването на своите сервис геймове, като при 1:1 и 5:5 той беше близо до това да пробие Димитров, но българинът показа здравни нерви, отрази една брейк точка, а в ключови моменти от геймовете сервисът му заработи и до пробив не се стигна.

Логично, двамата трябваше да определят победителя в първия сет след тайбрек. И той започна равностойно, докато хасковлията не реализира минипробив за 4:3. Ямайският тенисист така и не успя да върне пробива в следващите две точки, а при 6:3 за Григор последва дълго разиграване, в което Браун сбърка и позволи на Димитров да спечели първия сет - 7:6 и 1:0 за първата ракета на България.

Втората част на двубоя започна отново равностойно, като единствената интрига дойде при сервис на Браун. При 2:2 ямаецът поведе с 40-15, но хасковлията достигна до равенство след чудесна игра. Слаб ретур на Димитров и мощен уинър от форехенд на съперника отново не станахме свидетели на пробив - 2:3, а след това и 3:3 след бърз сервис гейм в актива на българина.

Българинът успя да натисне своя съперник в седмия гейм и достигна до точка за пробив, но Браун с излизане на мрежата успя да я отрази, а след това отново да поведе в резултата - 3:4.След това обаче на свой ред Браун получи шанс да пробие и при последвалото оспорвано разиграване успя да спечели гейма и поведе с 3:5. След това ямаецът безпроблемно спечели подаването си и изравни в сетовете - 7:6, 3:6 и 1:1 в сетовете.

Загубеният сет явно подейства добре на българина, който взе своето подаване на 15, а след това натисна своя съперник и го проби категорично на 0. Той затвърди пробива си категорично и поведе с 3:0 и докосваше победата. Браун все пак спря серията на Григор с безпроблемен сервис гейм, но Димитров отново сервира солидно за 4:1. Последваха нови две безпроблемни подавания за сервиращия и при 5:2 ямаецът сервираше за оставане в мача.

Той обаче не съумя да спечели подаването си, след като Димитров отново показа страхотна игра и го проби за 2:6 и крайната победа с 1:2 сета.