Куба удари Бразилия в Световната купа, рутинни победи за лидерите

Бразилия се отдалечи на три точки от върха в Световната купа, а Куба се доближава до челната тройка

по статията работи: Даниел Любомиров | 28.11.2011 | 13:49

След победата над Италия, Куба взе скалпа на още едно световно величие във волейбола - Бразилия, след като в южноамериканското дерби играчите на Орландо Самуелс спечелиха с 3:2. В отделните части резултатът се движеше 17:25, 25:22, 25:23, 20:25 и 15:12, като Фернандо Ернандес бе най-резултатен за победителите с 22 точки. Капитанът на кубинците Вилфредо Леон добави 16, а Жиба отново бе над всички за "селесао" с 21 точки.

Бразилия спечели 107 пункта в самия мач, а Куба - 102, но независимо от това световният шампион претърпя поражение, главно заради пасива си при успешните блокади - 6 срещу 14 за Куба след края на първия гейм.

Шеста загуба в турнира за Световната купа претърпя европейския шампион по волейбол Сърбия, след като с резервния си състав бе надигран от Италия с 3:1 в Хамамацу, Япония.

Във Фукуока по-рано днеслидерът в класирането Полша разгроми олимпийския шампион САЩ с 3:0.

В останалите мачове от се получиха изненади - Русия спечели срещу Аржентина с 3:0, Иран срази Египет със същия резултат. В азиатското дерби Япония повали Китай също с 3:0.

Така във временното класиране продължава да води Полша с 19 точки, следвана от Русия с 18 и Бразилия с 16. Четвърти е тимът на Италия, който вече има 14 пункта, колкото е активът и на Куба, а Иран е с 12 точки.

САЩ и Аржентина са с по 9 пункта, а Япония - с 8. Сърбия, Египет и Китай са последните три тима със съответно 3, 3 и 1 точка.

Италия не пропусна възможността да запише успех срещу резервния отбор на сърбите, които отдавна загубиха шансове за достойно представяне в Япония. В отделните части "адзурите" се наложиха с 25:20, 25:18, 22:25 и 25:20, като само за 1 час и 35 минути приключиха със селекцията на Игор Колакович.

Както се случва в последните мачове на Сърбия в турнира, шестицата на западните ни съседи бе изпълнена от неизвестни имена - Александър Атанасиевич, Борислав Петрович, Михайло Митич, Урош Ковачевич, като Милош Вемич също влезе в игра в третия и четвъртия гейм.

Единствено либерото Никола Росич и Милан Рашич бяха част от тима, който триумфира с европейската титла по-рано през 2011-та.

Топреализатор на двубоя стана Михал Ласко с 25 точки за "адзурите", а за загубилите Атанасиевич се отчете с 20 пункта.

Русия последва примера на Полша и разгроми Аржентина с 3:0 в Хамамацу - 25:22, 25:23 и 25:19. Максим Михайлов поведе "сборная" към успеха с 16-те си точки, докато за "гаучосите" Факундо Конте и Федерико Перейра се отчетоха с по 11.

Полша убедително се справи със съпротивата на САЩ и взе победата с 3:0 след 25:15, 25:20 и 25:18 във Фукуока. Збинигев Бартман бе най-резултатен за "дружина полска" с 16 точки, а Бартош Курек добави 14.

Капитанът на "янките" Клейтън Стенли наниза 10 пункта, но не можа да помогне на отбора си да избегне поражението.