Левски постигна трудна победа над Литекс с 3:2

Левски и Литекс изиграха вълнуващ мач с пет гола на "Георги Аспарухов"

по статията работи: Даниел Любомиров | 17.09.2011 | 22:24

Левски се поздрави с престижен успех над шампиона Литекс, след като го надигра с 3:2 на стадион "Георги Аспарухов" в късен мач от съботната програма на 6-ия кръг. Възпитаниците на Георги Иванов имаха предимство през първото полувреме и успяха да извлекат абсолютния максимум от него, натрупвайки два гола преднина. След почивката играчите от Ловеч се активизираха и съумяха да изравнят пред невярващите погледи на феновете по трибуните, но Владимир Гаджев с поредния си красив гол от далечно разстояние донесе трите точки на "сините".

Така Левски вече има 15 точки в класирането и се покачва на трета позиция, която разделя към момента с тима на Черноморец. Шампионът Литекс се смъкна на пето място с 13 пункта, колкото имат и Лудогорец. ЦСКА е едноличен лидер с пълен актив от 18 точки.

Още в 12-ата минута Дарко Тасевски затвърди впечатлението, че възвръща върховата си форма с хубав гол, получил се след удар от границата на наказателното поле - 1:0. В края на първата част Симеон Райков се възползва от рикошет в крака на бранител в "оранжево", за да види как топката се оплита в мрежата на заблудения Виничиус Баривиера - 2:0.

След паузата играчите на гостите осъзнаха, че им е необходима пределна мобилизация, за да не загубят, като в 55-ата минута вече бяха намалили резултата - Деян Джерманович получи идеален пас на празна врата от Георги Миланов и реализира за 2:1. В 71-ата Петър Занев центрира на далечната греда, където Максим Жос се оказа най-съобразителен и възстанови равенството - 2:2. Само 180 секунди по-късно обаче Владо Гаджев с прецизен далечен шут съкруши надеждите на Любо Пенев за спечелване поне на точка на "Георги Аспарухов" - 3:2.

Срещата започна с интензивно темпо, налагано и от двата отбора, като още в първите 5 минути съперниците си размениха по един опасен удар. Първо Симеон Райков нахлу отляво в наказателното поле и отправи изстрел към Виничиус, който обаче майсторски го парира. В следващата атака Петър Занев получи шанса на свой ред да обстрелва вратата на Левски, но Симеон Райков демонстрира класа и отрази далечния шут в долния ъгъл.

В 12-ата минута резултатът беше открит от Дарко Тасевски, след като той пробва да направи двойно подаване с Райков, но кълбото се върна в краката на македонеца, който с премерен удар от границата на пеналтерията по диагонала матира Виничиус.

Ситуацията за възпитаниците на Любослав Пенев стана още по-неприятна няколко минути по-късно, защото две от основните фигури в състава трябваше да бъдат заменени принудително - Христо Янев и Небойша Йеленкович. 10 минути след това напусна и Николай Бодуров, отново принудително, като на техните места се появиха съответно Румен Руменов, Тиаго Мирасема и Пламен Николов.

За съжаление след отбелязването на първия го в мача темпото не само спадна, а и нивото на игра сериозно пострада, като футболистите на Литекс разчитаха на по-твърда игра. Акциите към двете врати вече не се развиваха на скорост, а и неточността в подаванията пречеше да бъдат организирани качествени атаки от съперниците.

В края на първата част Левски се активизира и направи няколко по-остри влизания в противниковата половина, от което успя да се възползва по най-добрия начин - в 43-ата минута Райков направи рейд по левия фланг и отправи удар към Виничиус, топката се отклони в крака на Итуа и се оплете в мрежата за 2:0.

След почивката бе ясно, че "оранжевите" ще пробват да заличат пасива си, но не им бе лесно да преодолеят бранителите на домакините, особено в отсъствието на Йеленкович и Янев в средата на терена.

Все пак още в 55-ата минута интригата бе върната, след като Георги Миланов получи пас от дълбочина отдясно в наказателното поле и с хубаво движение залъга плонжиралия Сержиньо Грийн, за да намери Джерманович. Нападателят бе оставен сам почти на празна врата и от седем метра без проблеми намали резултата на 2:1.

Срещата определено повиши качеството си след попадението и гостите от Ловеч започнаха да все по-често да притесняват защитата на Левски, като в 60-ата минута Том проби по дясното крило и центрира опасно в наказателното поле, а Грийн за малко не си отбеляза автогол при изчистването на кълбото в корнер.

В 70-ата минута след хубава солова акция на сръбското острие Джерманович по лявото крило, топката бе подадена към дъгата на пеналтерията за Миланов, който стреля опасно, но Симеон Райков с блестящ рефлекс отклони в корнер. След неговото изпълнение непокритият Занев пое на ъгъла на наказателното поле и центрира фалцово, като Жос изскочи от дълбочина и с глава изравни - 2:2.

Само 3 минути по-късно обаче Владимир Гаджев с прекрасен изстрел с левия крак от повече от 20 метра матира Виничиус и отново донесе радост за "сините" фенове по трибуните - 3:2.

До края на двубоя имаше достатъчно време за още попадения, но натиск на Литекс не последва, с изключение на епизодични прояви по крилата на Миланов и Том, които обаче не бяха достатъчни, за да се промени отново резултата. Левски пък със самочувствие запази преднината си и този път не позволи да бъде притиснат в собствената си половина.

След последния съдийски сигнал "сините" заслужено триумфираха с победата в дербито.