Ливърпул и Манчестър Сити се класираха за 1/2-финалите на Карлинг Къп

Двата тима спечелиха дербитата с Челси и Арсенал, като напред в турнира продължава и отборът на Кардиф

по статията работи: Константин Симидчийски | 29.11.2011 | 23:59

Отборите на Ливърпул, Манчестър Сити и Кардиф са вече 1/2-финалисти в надпреварата за Карлинг Къп, след като тази вечер тези три тима спечелиха двубоите си със съответно Челси, Арсенал и Блекбърн Роувърс. Две големи дербита имаше в днешните 1/4-финали на турнира, но те бяха белязани от поражения за лондонските клубове.

Ливърпул се класира за следващата фаза, след като тази вечер "червените" постигнаха нова победа като гост на Челси, този път с 2:0. Съвсем скоро, след като мърсисайдският гранд удари "сините" в двубой от английската Висша лига, днес възпитаниците на Кени Далглиш го сториха и в турнирна битка. Попаденията за "червените" бяха дело на Макси Родригес и Мартин Кели през второто полувреме, а през първата част Анди Керъл пропусна дузпа в полза на Ливърпул. Таранът получи възможност да открие резултата след двадесет минути игра, но резервният страж на Челси Рос Търнбул отрази изстрела му от бялата точка.

Прошка за "сините" обаче нямаше през второто полувреме, когато уелският национал Крейг Белами блесна с две асистенции към свои съотборници. В 58' резултатът на "Стамфорд Бридж" бе открит, когато Ливърпул преодоля отбраната на Челси с чудесна атака. Джордан Хендерсън намери Белами пред вратата на домакините, а уелсецът от своя страна комбинира с нахлулия в наказателното поле Макси Родригес. На празна врата аржентинецът нямаше как да сбърка, отбелязвайки втория си гол на "Стамфорд Бридж" в разстояние на по-малко от две седмици. Само пет минути по-късно Ливърпул отново празнуваше, когато резултатът бе и удвоен. Асистент на попадението отново бе Крейг Белами, който центрира в наказателното поле на Челси, а Мартин Кели с глава преодоля Рос Търнбул за 0:2.

В заключителните минути Ливърпул се прибра в своята половина, докато Челси играеше повече с топката, но без това да доведе до какъвто и да е резултат от цифрово изражение. Така Ливърпул се класира сред най-добрите четири отбора в Карлинг Къп за този сезон, докато "сините" от Лондон записват нов разочароващ резултат под ръководството на Андре Вилаш-Боаш в последно време.

Серхио Агуеро се оказа на правилното място в 83-ата минута, за да завърши с победен гол перфектната контраатака на Манчестър Сити, с която "гражданите" спечелиха с 1:0 визитата си на Арсенал. По този начин още на фаза четвърфинали в Карлинг Къп възпитаниците на Арсен Венгер бяха спрени по пътя си към подобряване на постижението от миналия сезон, когато стигнаха до мача за трофея и загубиха от Бирмингам с 1:2.

Иначе като цяло неопитната селекция на Арсен Венгер се държеше далеч по-добре на терена на "Емирейтс Стейдиъм" от своите именити опоненти, но страхотните изяви на вратата на Сити на румънския страж Костел Пантилимон попречиха най-вече на Окслейд-Чембърлейн да се разпише през първото полувреме. Въпреки, че Арсен Венгер бе заложил на футболисти, които по-често намират място сред титулярите в Премиършип и Шампионската лига, "артилеристите" бяха по-близо до откриване на резултата през първото полувреме. Селекцията на Роберто Манчини не предполагаше, че той подценява значимостта на турнира и конкретно на днешния двубой, но "гражданите" организираха само една качествена акция към вратата на Лукаш Фабиански.

Въпреки равностойната игра и леко териториално предимство на "топчиите", гостите от Манчестър бяха тези, които първи разцепиха противниковата отбрана с два бързи паса при скоростна контраофанзива. В 83-ата минута Един Джеко пое топката след корнер за Арсенал и се понесе напред, като с прекрасно центриране намери Адам Джонсън. Младото крило в селекцията на Манчини по впечатляващ начин обработи топката и елегантно изведе на стрелкова позиция резервата Серхио Агуеро, който без проблеми преодоля Лукаш Фабиански - 0:1. В заключителните мигове от редовното и добавеното време домакините обсадиха наказателното поле на Сити, но така и не можаха да отправят точен удар към блестящия в изявите си Костел Пантилимон.

В друг четвърфинален сблъсък от турнира, игран днес, Кардиф победи Блекбърн Роувърс с 2:0. Утре от 21:45 българско време Манчестър Юнайтед приема Кристъл Паласа в двубой, който ще определи последния полуфиналист в Карлинг Къп.