Литва спря устрема на Италия и допълни топ 4 на Евробаскет

Полуфиналните двойки са Литва - Хърватия и Испания - Франция

по статията работи: Мариян Найденов | 20.09.2013 | 07:47
БТА/Xinhua

Отборът на Литва се класира за полуфиналите на Европейското първенство по баскетбол в Словения. Възпитаниците на Йонас Казлаускас се наложиха с 81:77 (22:15, 18:24, 17:19, 24:19) над Италия в последния четвъртфинал, игран в Любляна.

Така литовците станаха последният полуфиналист на Евробаскет 2013, а за място на финала ще спорят със състава на Хърватия, който отстрани Украйна след успех с 84:72. В другия полуфинал един срещу друг се изправят защитаващият титлата си отбор на Испания и Франция.

С най-голям принос за победата на Литва бяха Мантас Калниетис и Раналдас Сейбутис, които завършиха срещата с по 17 точки. Йонас Мачиулис добави 13, а Мартинас Поциус се отчете с 11 точки. За Италия, а и в мача най-резултатен бе Марко Белинели с 22 точки, а Алесандро Джентиле отбеляза 15.

Двубоят между Литва и Италия бе изключително равностоен и оспорван, но с много силна последната четвърт, литовците успяха да изтръгнат победата и спряха устрема на "адзурите".

Баскетболистите от прибалтийската страна влязоха по-добре в мача и малко преди края на първата четвърт дръпнаха с 10 точки в резултата - 22:12, но тройка на Джентиле я оформи на 25:15. Постепенно италианците изравниха играта и със силна серия от 11-4 успяха да стопят разликата, изоставяйки само с точка на полувремето след 18:24 за 40:39.

Третият период бе изпълнен с обрати. Италия вкара първия кош, но след това последва серия от 10-3 за литовците, с която те поведоха с 50:44. "Адзурите" обаче не се предадоха и отвърнаха с 12-3 след две тройки на Чинчиарини и много силна игра на Белинели, обръщайки резултата до 56:53 в своя полза. В крайна сметка след края на частта Италия водеше само с една точка - 57:56 и всичко предстоеше да се реши в последната четвърт.

Именно в нея Литва най-накрая пречупи "скуадрата", след като блестящата игра на литовците доведе до серия от 15-0, като в същото време италианците не успяха да вкарат кош в първите шест минути на частта, което доведе до комфортна преднина от 72:58.

Въпреки всичко "адзурите" отказаха да се предадат и до края дадоха всичко от себе си, като в успяха да намалят аванса на съперника до 76-70, но времето, а и добрата стрелба и игра в защита на литовците не им позволиха да стигнат до нещо повече от загуба с 81:77.

Видео с най-интересните моменти от четвъртфинала между Литва и Италия може да видите в Sporta.bg.