Лукойл Академик превзе първата си крепост в Еврокъп

Лукойл спечели гостуването си на Остенде 2 секунди преди края

по статията работи: Даниел Любомиров | 15.11.2011 | 23:34

Лукойл Академик започна с изключително драматична, но много ценна победа при гостуването си на Теленет Остенде с 66:65. Резултатът е достатъчно красноречив, за да предаде напрегнатото съперничество между двата състава на полето, като в крайна сметка с отлична продукция през второто полувреме "студентите" напълно заслужиха престижната си първа победа в Еврокъп.

Завърналият се след двегодишно прекъсване в турнира тим на Лукойл демонстрира впечатляващ характер срещу третия в белгийското първенство, който бе губил само 2 пъти от началото на шампионата си.

Брендън Хийт и Ламонт Мак заформиха респектиращ тандем и завършиха с най-много точки в българския отбор, като бяха активно подпомагани и от вечно мобилизирания Тодор Стойков.

Мак стана топреализатор на двубоя с 20 точки и 2 борби, включително три успешни опита от тройката - също най-много от всички в игра по време на срещата. Хийт се включи с 15 пункта за тима си и добави 4 борби, докато Стойков наниза 11 точки и направи 3 борби.

За домакините най-резултатен бе Джейсън Рич със 17 пункта, а Душан Сакота вкара 16.

Именно Рич направи решителната грешка, която отвори път към победата на Лукойл - 2 секунди преди финалната сирена той фаулира Хийт и американецът отбеляза наказателния удар, за да донесе успеха на "студентите".

В другия мач от групата Тони Паркър вдъхнови АСВЕЛ за победа над Валенсия с 87:78.

Мачът в Белгия се разви доста драматично, след като през първата четвъртина двата тима не успяха да се оттеглят с аванс в резултата, който бе закотвен на 16:16. Вторият отрязък обаче бе малко по-продуктивен за тима на Остенде, като белгийците се възползваха от моментните си възможности и натрупаха шест точки преднина преди паузата - 32:26.

До този момент Брендън Хийт бе регистрирал само 4 точки и именно неговата активизация след почивката допринесе за осъществяването на обрат - третата четвърт беше най-резултатната и в нея отборите си отбелязаха цели 41 точки, като Лукойл успя да намали пасива си - 49:47 за Остенде.

Във финалната част след 54:53 Лукойл пое контрола върху събитията и постоянно водеше в резултата, макар чак при 60:60 да се откъсна на повече от три точки - тогава Тодор Стойков реализира от тройката, а след това Хийт отбеляза два фаула за 65:60 в полза на "студентите".

22 секунди преди края обаче Душан Сакота също с успешна стрелба от тройката успя да възстанови равенството и бе напът да вкара мача в продължения. Най-добрият за домакините обаче - Джейсън Рич, направи нарушение 2 секунди преди финалната сирена срещу Хийт и потърпевшият реализира наказателния удар, за да донесе победата на Лукойл.