Лукойл тръгна с драматична загуба в Европа

"Студентите" изпуснаха Апоел в края

по статията работи: Иво Вецев | 16.10.2013 | 22:40
Lukoilacademic.bg

Българският шампион Лукойл Академик започна поредния си европейски поход със загуба в Израел, след като в оспорван двубой изпусна шанса си срещу Апоел Мигдал и в като гост допусна поражение със 76:84.

Двата отбора вървяха ръка за ръка в резултата, като водачеството често се сменяше. "Студентите" на няколко пъти успяваха да дръпнат с повече точки, включително и в заключителния период, но в крайна сметка израелският тим успя да изкове победата в последните 5 минути.

Академик показа отлична игра на моменти, въпреки че отборът беше събран едва преди няколко седмици, а е и с нов треньор.

Най-добър в редиците на българите беше Филип Виденов, който почна на пейката заради липса на подготовка с отбора. Въпреки това той записа отлични показатели и само за 15 минути наниза 17 точки.

Девин Уайт завърши с 16, но не се справи в защита и заедно с Марчинкович допуснаха много точки в подкошието.

За Апоел на терена най-резултатен беше Паракуски, който за 29 минути вкара 21 точки и овладя 8 борби. Страхотен ден имаше и Дарвин Кичън, който завърши с 14 точки и цели 9 асистенции.

Двубоят почна с кош на "студентите" чрез Аврамов, но след слаб старт израелският тим почна да налага своето темпо и набързо вкара 7 безответни точки. Въпреки таймаута, който беше взет от треньора на гостите, разликата нарасна и до 10 пункта. На терена се появи Филип Виденов, което преобърна развоя на срещата, а благодарение на него разликата намаля до 6 точки - 15:21 за Апоел.

Силният финал на първата четвърт даде криле на българския шампион, който продължи с агресивната защита. Именно това катализира серията от 14:5 за Лукойл, което доведе резултата до 29:26.

Двубоят продължи да се развива точка за точка в следващите минути, а след тройка на Янев домакините осъществиха бърза серия от 0:5 - 35:36. След таймаут на Костич Аврамов и Уайт завършиха силно за 39:36 на полувремето.

28 секунди след почивката Дюпри реализира тройка за равенство, което бе нарушено от Виденов. В следващите минути преобладаваха пропуските, а Апоел отново дръпна след кош на Халперин. Следващите 4 точки отново бяха за израелците, но Виденов доведе резултата до 54:53 1:32 преди края. До края на частта обаче Дюпри и Халперин се изявиха добре и Апоел дръпна с 6 точки - 55:61.

В началните минути на заключителната част със силни изяви се отчетоха Марчинкович и Янев, като първият вкара 5 точки, вдъхновявайки обрата до 67:68.

След добрата игра на Лукойл треньорът на домакините взе таймаут, който вдъхнови играчите на отбора, които показаха по-здрава защита, а Дарвин Кичън се разигра и раздаде три асистенции поред за 73:70 - таймаут за Лукойл.

Въпреки прекъсването домакините продължиха да увеличават аванса си и той стигна 6 точки. 58 секунди преди края Уайт вкара два фаула, но след това стреля еърбол при 76:82 - така при оставащи малко повече от 13 секунди срещата беше решена. За съжаление, в края нови две точки вкара Дънкън Джош за 76:84.