Манчестър Сити разгроми Юнайтед в градското дерби

Мануел Пелегрини постигна първа победа над колегата си Дейвид Мойс

по статията работи: iNews.bg | 22.09.2013 | 19:52

Мануел Пелегрини спечели първия си дуел с Дейвид Мойс, а Манчестър Сити нанесе тежко поражение с 4:1 на Манчестър Юнайтед в поредното градско дерби между двата състава в Премиършип.

Серхио Агуеро на два пъти, Яя Туре и Самир Насри се разписаха във вратата на Давид де Хеа, докато Уейн Рууни спаси честта на "червените дяволи" с перфектно изпълнен пряк-свободен удар в края на срещата.

Така Манчестър Сити записа трета победа от пет мача и събра актив от 10 точки, който обаче оставя "гражданите" на два пункта зад лидера Арсенал. Шампионът Манчестър Юнайтед остава със 7 точки в актива си, допускайки и втора загуба от началото на кампанията.

Макар и днешната загуба да е тежка за неговия Юнайтед, Уейн Рууни се сдоби с нов повод за гордост. Днешният гол на нападателя бе под №11 за него в градското дерби със Сити, което е повече от всеки друг футболист в историята на съперничеството.

Мениджърът на домакините Мануел Пелегрини остави Един Джеко и Стеван Йоветич на резервната скамейка, а атаката на Сити бе водена от Алваро Негредо и Серхио Агуеро. Активни по двата фланга бяха Самир Насри и Хесус Навас, докато Яя Туре и Фернандиньо действаха като двойка вътрешни халфове.

Дейвид Мойс гласува доверие на Маруан Фелаини сред титулярите на Манчестър Юнайтед, но големият отсъстващ днес се казваше Робин ван Перси. Холандецът пропусна сблъсъка заради разтежение в бедрото, като в атака за "дяволите" стартираха Дани Уелбек и Уейн Рууни. Антонио Валенсия и Ашли Йънг действаха по двата фланга, а партньор на Фелаини в средната линия бе Майкъл Карик.

Първата част на "Етихад" протече изцяло под диктовката на домакините, които бяха по-добри от големия си съперник във всеки един компонент от играта. Резултатът бе открит след само 18 минути игра, когато Кун Агуеро прониза бившия си съотборник в Атлетико Мадрид Давид де Хеа. Самир Насри пусна добра топка към Александър Коларов, а центрирането на сърбина бе засечено по превъзходен начин от Агуеро - 1:0.

Минута по-късно вратата на Юнайтед отново бе застрашена, след като Самир Насри стреля от воле след изчистване на Крис Смолинг.

1048786Постепенно се стигна и до финалните минути на първото полувреме, когато Манчестър Сити нанесе втори удар на действащия шампион. Самир Насри центрира от ъглов удар, а Алваро Негредо успя да изпревари Смолинг за позиция. Испанецът насочи топката към Яя Туре, който от метър разстояние я прати в мрежата за 2:0.

Втората част нямаше как да стартира по-кошмарно за "червените дяволи", които допуснаха два светкавични гола в разстояние на само три минути.

Още в 47' Серхио Агуеро отбеляза и втория си гол в срещата, като този път аржентинецът засече центриране на отлично играещия днес Алваро Негредо.

Три минути по-късно "гражданите" нанесоха и четвърти удар, като в основата на всичко бе друг испанец - Хесус Навас. Андалусецът пробяга почти целия терен с топка в краката, преди да центрира меко за Самир Насри. Французинът стреля ефективно и разстреля Де Хеа за 4:0.

Дейвид Мойс реагира светкавично и погледна към резервната си скамейка, а Ашли Йънг отстъпи мястото си на терена на Том Клевърли.. Продължаваше обаче да се усеща липсата на Робин ван Перси, който наблюдаваше двубоя с тъжно изражение от трибуните на "Етихад".

1048785В 55' пред Манчестър Юнайтед се откри отлична възможност за първи гол в срещата, но гостите пропуснаха. Центриране на Крис Смолинг стигна до Рууни, но английският национал стреля над гредата от чиста позиция. В 68' Джо Харт трябваше да напомни за присъствието си на терена, отразявайки силен удар на Маруан Фелаини. Две минути по-късно Антонио Валенсия претендираше за дузпа, но вместо това еквадорецът получи жълт картон от рефера Хауърд Уеб.

До края на срещата домакините видимо намалиха оборотите, докато Манчестър Юнайтед продължи да преследва поне почетен гол в мрежата на Джо Харт. До такъв за малко не се стигна в 80', когато и гредата помогна на "гржданите". Патрис Евра изпревари Венсан Компани при изпълнение на корнер и стреля с глава, но пращайки кълбото в страничния стълб на вратата.

Вратата на Джо Харт все пак бе разпечатана пет минути преди края, когато Уейн Рууни записа името си в историята на това съперничество. Английският национал се разписа с прецизно изпълнение на пряк-свободен удар, бележейки и рекорден 11-и гол във вратата на Манчестър Сити в кариерата си.

Секунди преди края резервата Един Джеко можеше да наниже и пети гол в мрежата на гостите, но сантиметри разделиха босненския таран от целта.