Младите "лъвове" със страхотен обрат над Германия в Световната лига

"Лъвовете" надделяха драматично с 3:2 (25:19, 14:25, 19:25, 25:23 и 16:14), въпреки че изоставаха с 1:2 в геймовете

по статията работи: Даниел Любомиров | 18.06.2012 | 07:48

България спечели втора победа срещу Германия в Световната лига, след като този път в Буенос Айрес надделя драматично с 3:2 (25:19, 14:25, 19:25, 25:23 и 16:14) гейма, въпреки че изоставаше с 1:2.

Възпитаниците на Георги Петров и Найден Найденов отстъпваха на съперника си във втория и третия гейм, но въпреки малкия си опит в подобни сблъсъци, демонстрираха истински боен дух и обърнаха резултата, за да се поздравят с победата.

Именно лидерът на младия български състав Виктор Йосифов (който е единственият титуляр в националния отбор от последните 3 години, който пътува за Аржентина) реализира втория мачбол за България и донесе победата с 16:14 в тайбрека.

"Лъвовете" почнаха ударно срещата и поведоха с 1:0 след 25:19, но внезапен срив в играта им от сервис и атака позволи на немците да изравнят след смазващо 25:14 във втория гейм. Третата част отново мина под диктовката на Бундестима и българите записаха само 19 точки, но след това се реваншираха в оспорвания 4-ти сет.

В него резултатът се движеше наравно през по-голямата част и чак до края, преди да вземем решаващо предимство за 25:23. В тайбрека пък поведохме с 8:7 преди размяната на полетата, след което младите "лъвове" обаче направиха три подаръка на съперника си с начални удари в мрежата. Въпреки изоставането с 11:13, българите постигнаха обрат и първи имаха шанс да сервират за спечелване на мача. В крайна сметка от втория опит блокадата на Виктор Йосифов ни позволи да ликуваме след последната точка.

Така в класирането преди изиграването на последния мач от Група В между Аржентина и Португалия лидер е Германия с 13 точки, следвана от българите с 11. "Гаучосите" са с 9 и мач по-малко, докато иберийците нямат актив до момента.

Георги Петров и Найден Найденов излязоха със същия състав, който подчини Португалия снощи - Георги Братоев демонстрира познатото постоянство, но в четвъртия и петия гейм игра на висота, като се отчете с много важна блокада в решителен момент от тайбрека.

Владислав Иванов впечатли с изявите си в защита и на моменти напълно отчайваше германците, които също бяха без голямата си звезда Гьорг Гроцер.

Цветан Соколов по безапелационен начин даде заявка за титулярно място и на Олимпиадата и завърши срещата като топреализатор с впечатляващите 28 точки (22 атаки, 2 блокади и 4 аса).

Разпределителят Братоев показа обнадеждаващ усет за игра през центъра и това помогна на Теодор Тодоров да запише цели 15 точки в срещата (9 атаки, 5 блокади и 1 ас). Братът близнак на играча на Левски - Валентин - пък завърши втори по резултатност със 17 точки (16 атаки и 1 ас), като неговият сервис помогна значително за обрата след третия гейм.

Виктор Йосифов записа 6 точки от атака и 3 от блок, докато Тодор Скримов отново бе разколебан на игрището и се отчете само с 2 пункта, като игра през първите три гейма.

Неговият заместник Николай Пенчев бе на полето за постоянно в последните две части от срещата и завърши с 6 точки, като бе доста уверен и в посрещането си.

Добро включване във втория сет направи и Светослав Гоцев, който наниза 2 точки, както и Костадин Гаджанов, завършил с 1.