Мъри и Цонга ще спорят за място на финала в Лондон

Представителят на домакините се класира на четвърти пореден полуфинал на Уимбълдън след успех на Давид Ферер, Цонга надви Колшрайбер

по статията работи: Божидар Азманов | 05.07.2012 | 08:53

Голямата надежда на домакините Анди Мъри се класира на четвърти пореден полуфинал на Уимбълдън след като надигра трудно с 6:7 (5), 7:6 (6), 6:4, 7:6 (4) испанеца Давид Ферер.

Така Мъри запази надеждите на британците, че именно на тазгодишния Уимбълдън ще бъде сложен край на черната серия, продължаваща 76 години, в която представител на Великобритания не е печелил турнир от Големия Шлем.

За последно това стори Фред Пери, триумфирал с трофея на US Open през 1936 г., а последният местен тенисист, играл финал на Уимбълдън, е Бъни Остин през 1938 г.

На поставеният под номер 4 в основната схема Мъри обаче не му беше лесно срещу Ферер. Той загуби първия сет след тайбрек, но след това успя спечели следващите три части, като две от тях също се решиха след 13-т гейм.

Двубоят на централния корт не се размина без прекъсване заради дъжд, а шотландецът направи 18 аса за победата над седмия в схемата испанец.

На полуфиналите шотландецът ще се изправи срещу французина Жо-Вилфрид Цонга, победил със 7:6 (5), 4:6, 7:6 (3), 6:2 Филип Колшрайбер от Германия.

Цонга достигна полуфинала на кортовете в Лондон за втора поредна година. На корт номер 1 той спечели срещата от първия си мачбол след точно 168 минути игра. Французинът направи 17 аса и общо три пробива срещу 27-ия в схемата.

Германският тенисист достигна до четвъртфинал за първи път в кариерата си, но там бе спрян от 27-годишният Цонга, който преследва своята първа титла в турнир от Големия Шлем.