Олимпик Марсилия елиминира Интер от Шампионската лига

Италианският гранд спечели с 2:1 мача-реванш от 1/8-финалите, но след 0:1 на "Велодром" бе отстранен от турнира

по статията работи: Константин Симидчийски | 13.03.2012 | 23:54

Олимпик Марсилия се класира за ¼-финалите на Шампионската лига, след като тази вечер французите елиминираха по драматичен начин носителя на трофея за 2010 година Интер. Миланският колос спечели мача с 2:1, но след допуснатото поражение с 0:1 на "Стад Велодром", воденият от Клаудио Раниери тим се сбогува с най-силната клубна надпревара на континента.

Диего Милито изведе Интер напред в 75', но в даденото от съдията продължение настъпи и най-драматичният момент в двубоя. Резервата Брандао отбеляза скъпоценен гол за марсилци, който и на практика изпрати французите на ¼-финал. Минута по-късно Джампаоло Пацини реализира от дузпа за 2:1, но с това дойде и последният съдийски сигнал в мача.

Наставникът на домакините Клаудио Раниери остави Джампаоло Пацини на резервната скамейка на своя тим, а Диего Форлан и Диего Милито попаднаха сред титулярите, заедно с Уесли Снайдер и младия Андреа Поли. Лоик Реми и Андре Аю, активно подкрепяни от Матийо Валбуена, трябваше да притесняват отбраната на Интер, в чието сърце отново бяха наредени Лусио и Валтер Самуел.

Двубоят на "Стадио Сан Сиро" стартира с лек натиск на гостите от Франция, които отлично знаеха, че евентуално попадение на чужд терен ще утежни неимоверно задачата на европейския шампион за 2010 година. Отбраната на Интер обаче не се пропука, а скоро след това домакините създадоха и двете най-добри положения за отбелязване на гол за първото полувреме. Още в 8' Уесли Снайдер направи непростим пропуск пред вратата на марсилци, не успявайки да отбележи от метър разстояние, позволявайки на вратаря Стив Манданда да отрази.

Две минути по-късно близо до попадение бе и Диего Милито, но Ил Принчипе също нямаше шанс пред гола. Аржентинецът засече с гърди центриране на Снайдер, но Манданда отново отрази, спасявайки отбора си от сигурен гол.

Най-доброто положение за гостите от Марсилия през първата част се откри пред Лоик Реми, който в 19' засече центриране на Амалфитано, но насочи топката в страни от вратата на Жулио Сезар. В самия край на полувремето шанс се откри и пред Диего Форлан, който скочи най-високо след подаване на Майкон, но и уругваецът не съумя да намери мрежата на противника.

Клаудио Раниери не извърши промени в своя стартов състав на полувремето, като специалистът заложи на същите единадесет, които бяха на терена и през първата част. Тактикът все пак погледна към своята резервна скамейка в 58', когато в отбора на Интер бе извършена двойна смяна. Джампаоло Пацини и Джоел Оби се появиха в игра за италианския тим, а терена на "Сан Сиро" напуснаха Уесли Снайдер и Диего Форлан.

Извършените промени обаче така и не доведоха до желаната от Раниери промяна в играта на Интер, като въпреки опитите си да атакуват и да търсят скъпоценен първи гол, "нерадзурите" трудно създаваха шансове за гол пред вратата на Мандана. Французите се защитаваха умело, а задачата на Интер да пробие отбраната на Марсилия изглеждаше все по-сложна. Всичко за домакините пък можеше да свърши в 71', когато Жулио Сезар отново показа висока класа, отразявайки голов удар с глава на Диара.

Минутите без гол продължаваха да се нижат една след друга за Интер, докато не се стигна до 75-ата, когато трибуните на "Стадио Сан Сиро" изригнаха. Защитата на Марсилия се пропука и това позволи на Диего Милито да стреля от метър-два разстояние, като аржентинецът прати топката в мрежата зад Манданда - 1:0.

В минутите до края по всичко изглеждаше, че ще се стигне до две продължения от по 15 минути, след като шансове за евентуален втори гол в мача липсваха. Така постепенно се стигна и до даденото от съдията продължение на двубоя, когато бразилският нападател на марсилци Брандао потопи синьо-черната част на Милано в сълзи. Дълго подаване намери "кариоката" в наказателното поле на Интер, като донякъде куриозно Брандао отигра кълбото с гръб, преди да се завърти и да прониже Жулио Сезар за 1:1. При това положение Интер се нуждаеше от нови два гола, за да се класира напред, което и означаваше, че миланският колос ще напусне турнира.

Минута по-късно се стигна до дузпа в полза на домакините, след като Манданда фаулира Пацини, за което и стражът бе изгонен с втори жълт картон. Потърпевшият успешно реализира наказателния удар за крайното 2:1, но веднага след последва и финалният съдийски сигнал.