Рафаел Надал срещу Роджър Федерер в битка за място на финала в Маями

При жените за титлата ще спорят Мария Шарапова и Виктория Азаренка

по статията работи: Краси Киров | 01.04.2011 | 07:49

Класическият двубой в съвременния тенис между Рафаел Надал и Роджър Фередер в Маями ще бъде факт. Двамата тенисисти ще играят в полуфинала на турнира от сериите "Мастърс" с награден фонд 3 645 000 долара.

Роджър Федерер се класира за полуфинала след само 11 минути игра, защото неговият съперник Жил Симон от Франция се отказа заради травма.

Федерер спечели 12 от разиграните 15 точки, след което съперникът му съобщи на съдията, че вратът му е схванат и не може да продължи двубоя. Преди срещата, французинът имаше положителен баланс срещу Федерер- 2 победи и 1 поражение.

Съперник на Федерер на полуфиналите ще бъде световният номер 1 Рафаел Надал. "Левичаря от Майорка" се справи трудно срещу чеха Томаш Бердих, побеждавайки го с 2:1 сета, в отделните части 6-2, 3-6 и 6-3 в полза на Надал.

Надал показа изключителен тенис в началото на двубоя си с Бердих и поведе с 4:0. Бердих не допусна да загуби на нула и все пак спечели два гейма до края на сета. След това чехът се съвзе и взе 8 от следващите 10 точки на втория сет и това му помогна да поведе с 3:0 гейма с пробив във втория сет. След чудесен сервис, той успя да стигне до изравняване на сетовете след 6-3 в своя полза.

Превъзходството на Бердих продължи и в началото на третия сет. Надал обаче обърна първия гейм от 0:40 след три аса, колкото бе направил за първите два сета и постепенно навлезе в познатия си ритъм. Логичното се случи и той проби за 5:3, след което приключи мача на свой сервис.

Надал и Федерер са се срещали на турнира в Маями само веднъж, през 2005 година, когато надделява швейцарецът

Женският финал в турнира в Маями (награден фонд 4 500 000 долара) ще бъде между Мария Шарапова и Виктория Азаренка. Руската звезда успя да преодолее съпротивата на младата германка от босненски произход Андреа Петкович с 3:6, 6:0, 6:2. В другия полуфинал Виктория Азаренка (Беларус) победи Вера Звонарьова (Русия) с 6:0, 6:3.

Срещата между Шарапова и Петкович започна много добре за германката, която беше безкомпромисна към своята съперничка и взе първия сет с 6:3. След това обаче Шарапова по изключителен начин обърна мача в своя полза след като направи 11 поредни гейма. Взе втория сет с 6:0 и поведе с 5:0 в третия, и в крайна сметка го спечели с 6:2.

По този начин Шарапова се класира за първи път на финал от май месец миналата година. Със спечелените точки Шарапова ще се завърне в топ 10 на най-добрите тенисистки.

В спора за титлата рускинята ще се изправи срещу Виктория Азаренка, която в другия полуфинален двубой не даде шанс на Вера Звонарьова, побеждавайки я с 6-0 6-3. Така представителката на Беларус ще спори за титлата след като успя последователно да отстрани номер 2 и номер 3 в основната схема.

Финалът ще се играе в събота, като двете тенисистки ще излязат за пети път една срещу друга. До сега и двете имат по две победи.