Сити развали вкуса от шампанското на Юнайтед

"Гражданите" с две последователни победи на "Олд Трафорд" за първи път от 41 години

по статията работи: Даниел Любомиров | 09.04.2013 | 00:03  4 Виж всички снимки

Шампионът Манчестър Сити поднесе на феновете си великолепен подарък на края на един от неуспешните сезони в ерата "Роберто Манчини”, след като "гражданите” спечелиха визитата си на Манчестър Юнайтед с 2:1.

Сблъсъкът между лидера и шампиона предложи очакваното зрелище на "Олд Трафорд”, но феновете на "дяволите” трябваше да видят един от редките случаи в историята на Премиърши, когато Сити печели второ поредно гостуване в "Театъра на мечтите”.

Джеймс Милнър даде аванс на гостите в 51-ата минута, а Венсан Компани си вкара злощастен автогол след удар на Фил Джоунс – 1:1. Възстановеният Серхио Агуеро се появи в игра 20 минути преди края и в 78-ата с блестяща самостоятелна акция донесе успеха на "гражданите”.

Видео от напрегнатия сблъсък вижте в Sporta.bg

Негативният изход от дербито на Манчестър за "червените дяволи” по никакъв начин не променя съотношението на силите в Англия, що се отнася до класирането. Юнайтед все още е убедителен лидер с актив от 77 точки, а Сити успя да скъси дистанцията на 12.

При оставащи 6 кръга до края на сезона обаче е ясно, че няма кой да спре Сър Алекс и компания към 20-ата титла.

Преди началото на дербито влизаха в сила следните няколко статистически показатели – Манчестър Сити не бе печели две поредни гостувания на "Олд Трафорд” от знаменитата им поредица от 5 успеха в периода 1968-72.

Юнайтед пък никога не бяха губили от градския си противник, когато повеждат в резултата – нещо, което не им се уддаде днес. Но пък когато дербито се играе в понеделник Сити имаше перфектна статистика преди тази вечер – 19 победи, 5 равенства и нито една загуба.

Райън Гигс започна сред титулярите за Юнайтед в своя мач номер 654, а Даниел Уелбек излезе на терена с екипа на "червените дяволи” за 100-тен път във всички турнири.

Първото полувреме не предложи особено много голови положения, но и двата тима създадоха по два отлични шанса да открият резултата, като в същото време домакините нацелиха гредата.

В 9-ата минута Рууни намери отлично ван Перси в пеналтерията и холандският нападател отправи мощен удар, който мина на сантиметри от рамката на Джо Харт.

В 45-ата пък Манчестър Юнайтед за втори път стигна болезнено близо до първия си гол в мача – ван Перси подаде великолепно с глава за непокрития Рафаел да Силва, който изненадващо стреля и благодарение на рикошет нацели горната греда.

Между тези ситуации Сити също на два пъти застраши мрежата на Давид де Хеа. Първо Давид Силва центрира опасно за Карлос Тевес на няколко метра от голлинията, но добра намеса на Фил Джоунс попречи на аржентинеца да нанесе точен удар.

В 26-ата минута пък Самир Насри получи топката от Силва след рикошет в Гигс и пробва технично да я прати във вратата. Французинът загуби равновесие в последния момент и стреля неточно.

Само 6 минути след почивката пък Манчестър Сити поведе в резултата, въпреки че силите на "Олд Трафорд” изглеждаха абсолютно изравнени. Гигс по безобразен начин загуби топката и я подари на Насри, който намери Милнър на границата на пеналтерията.

Англичанинът отправи много прецизен удар по тревата и след рикошет в крака на Джоунс топката посети мрежата на де Хеа – 0:1.

Радостта на шампионите трая само 7 минути, защото Юнайтед изравни чрез автогол. Ван Перси центрира от корнер и Джоунс засече кълбото с глава, но то се отби в гърба на Венсан Компани и премина голлинията – 1:1.

Това бе вторият автогол в историята на съперничеството между тези два тима на ниво Премиършип, като предишният бе отново на играч на Сити – Ричард Дън през 2005-та година.

Юнайтед е отборът с най-много регистрирани попадения след автогол на противника в Премиършип – цели 58, което е с 13 повече от втория по този покзател Ливърпул.

Въпреки че домакините стигнаха до изравнителния гол по доста злощастен начин за Сити, "гражданите” бяха по-активният отбор от този момент до последния съдийски сигнал.

Насри отново не се възползва от шанс да стреля от изгодна позиция, а в 77-ата минута Яя Туре отблизо в пеналтерията видя как шутът му е блокиран пред погледа на де Хеа.

Някак закономерно обаче шампионите стигнаха до ново попадение и в крайна сметка се поздравиха с един от забележителните успехи в своята история. Влезлият 20 минути преди края Серхио Агуеро се превърна в герой за "гражданите”.

Кун се справи с цели трима съперници по пътя си към вратата на Юнайтед, като стреля блестящо и не остави никакви шансове на Де Хеа да реагира – 1:2 за Сити!

До края на редовното време играчите и действията на терена бяха много нервни, което се оказа решаващо за крайния изход, защото "дяволите” така и не успяха да намерят отново начин да отбележат късен гол.