Този път класиката Холандия - Германия не впечатли

Двата тима завършиха 0:0 в приятелска среща в Амстердам

по статията работи: iNews.bg | 14.11.2012 | 23:39
Повече за:

Отборите на Холандия и Германия не оправдаха очакванията за вълнуващ приятелски сблъсък в Амстердам, завършвайки при равенство 0:0 пред разочарованите фенове на двата тима.

Срещата бе почти изцяло лишена от интригуващи и интересни моменти пред двамата вратари, като чистите шансове за гол на практика липсваха. Двата отбора направиха някои плахи опити да отбележат в противниковата врата, но до гол в течение на деветдесетте минути така и не се стигна.

Сблъсъкът бе повторение на двубоя от група B на Евро 2012 в Полша и Украйна, когато воденият от Йоахим Льов състав постигна успех с 2:1. Днес "лалетата" бяха настроени за реванш, вече и водени от различен селекционер - Луис ван Гаал, който през лятото наследи уволнения Берт ван Марвайк.

Любопитно бе, че Холандия нямаше победа над Германия от вече десетилетие, като макар и в приятелска среща, домакините бяха решени да прекъснат негативната за тях серия.

Селекционерът на Холандия Луис ван Гаал остави Клаас Ян Хунтелаар на резервната скамейка, като вместо това атаката на "лалетата" бе оглавена от Дирк Кайт. Ариен Робен и Рубен Шакен също намериха място сред титулярите, докато в средата на терена стартираха Найджъл Де Йонг, Ибрахим Афелай и Рафаел ван дер Ваарт. Джони Хейтинга, Рон Влаар, Мартинс Инди и Рикардо ван Рейн стартираха в отбрана пред вратаря Кенет Вермеер. Ван Гаал не можеше да разчита на Робин ван Перси и Уесли Снайдер, които лекуват контузии.

Марио Гьотце, Марко Ройс и Томас Мюлер стартираха в атака за Маншафта, докато Ларс Бендер, Люис Холтби и Илкай Гюндоган заеха позиции в халфовата линия. На вратата на Германия стартира твърдият №1 Мануел Нойер, а в защита започнаха Филип Лам, Пер Мертезакер, Бенедикт Хьоведес и Матс Хумелс.

Двубоят на "Амстердам Арина" започна двуостро, като още в 4' немският тим показа зъби. Хумелс отправи добро подаване към Марко Ройс в предни позиции, но стражът на Аякс Кенет Вермеер излезе навременно и неутрализира опасността.

Последваха минути на затишие, като и двата тима се хвърлиха в битка за надмощие, без да застрашават противниковите врати. Селекционерът на Бундестима Йоахим Льов бе заложил на млада и неопитна единайсеторка, но неговите момчета не показваха притеснение в началото на двубоя.

В 21' именно Германия създаде най-чистия шанс да откриване на резултата. Марио Гьотце получи една топка на метър-два разстояние от голлинията, справи се с бранител в оранжево и стреля от близка дистанция, но ударът му бе блокиран. Малко преди това добра атака направиха и домакините, но завършващият удар на Дирк Кайт бе твърде лек, за да затрудни Нойер. В 31' възможност се откри и пред Ариен Робен, но крилото на Байерн Мюнхен бе блокиран от германската защита.

Двата тима продължиха с опитите да се надиграват, като отново дойде ред на Маншафта да изпробва късмета си в атака. В 39' отклонена от холандски защитник топка попадна в краката на Марко Ройс, който стреля от средна дистанция. Изстрелът на нападателя бе достатъчно силен, но за късмет на Кенет Вермеер, мина близо до лявата странична греда.

На почивката Луис ван Гаал извърши три промени в своя състав, като на терена влязоха Елхеро Елиа, Стефан де Врей и Дарил Янмаат, докато Ариен Робен напусна игра. Селекционерът на Германия Йоахим Льов заложи на същите единадесет от първата част.

В 55' гостите показаха отлична комбинативност, което за малко и не доведе до първи гол в срещата. Люис Холтби пусна отличен пас към Марко Ройс, който за малко не се озова на позиция за изстрел. Топката достигна до нападателя на Борусия Дортмунд, но той бе навременно блокиран от холандски бранител.

Постепенно мачът на "Амстердам Арина" отново утихна, като шансовете за първи гол в някоя от двете врати продължаваха да липсват. В 72' Йоахим Льов погледна към своята резервна скамейка, гласувайки доверие на Лукас Подолски. Играта напусна Марио Гьотце, който освен в епизода от първото полувреме, така и не успя да застраши холандската врата.

В 77' домакините стигнаха до една от най-добрите си възможности за попадение. Янмаат и Дирк Кайт разиграха на двойно подаване, като първият стреля силно по посока пазената от Мануел Нойер врата. Топката се бе запътила към мрежата, но стражът на Байерн напомни за класата си и отрази в корнер.

Така се стигна и до последните десет минути на сблъсъка, които за съжаление не предложиха нищо по-различно от предходните осемдесет. Двата тима доиграха срещата в Амстердам, която надали ще бъде помнена дълго от любителите на футбола. За съжаление на Холандия и всички фенове на "лалетата", отборът от Ниската земя отново остана без победа срещу един от големите си исторически съперници.