Фантастична България нанесе първа загуба на Русия в Световната лига

"Лъвовете" записаха най-силния си мач от началото на турнира и превъзхождаха именития си съперник на всички елементи от играта

по статията работи: Краси Киров | 30.06.2011 | 21:04  5 Виж всички снимки

Българският национален отбор по волейбол направи голяма крачка към класиране на тазгодишните финали на Световната лига и изигра най-силния си мач от началото на турнира, побеждавайки отбора на Русия с 3:1 (25:22, 18:25, 32:30, 25:20) гейма пред погледите на 5000 верни фена в зала Конгресна във Варна.

Поражението бе първо за руснаците от началото на турнира, а мечтаният успех дойде след страхотна битка и много силна игра на "лъвовете" на всички компоненти. Възпитаниците на Радостин Стойчев се пречупиха единствено във втория гейм на двубоя, но бързо поправиха грешката си и триумфираха със сладката победа, която им носи ценни три точки в борбата за Топ 8 на престижния турнир.

За разлика от повечето си мачове в лигата, българите стартираха срещата чудесно, повеждайки с 3:1 с две великолепни блокади след сервис на Казийски. Руснаците обаче бързо отвърнаха на удара и изравниха резултата. До първото техническо прекъсване двата тима се бореха здраво за всяка точка, а първото по-сериозно откъсване в резултата дойде след две грешки на руснаците при 10:7.

Разликата от три точки за българите поддържаха страхотните атаки на Тошко Алексиев, подпомагани от отличния и в този мач Теодор Тодоров. С известна доза шанс момчетата на Алекно успяха отново да изравнят - 16:16 и принудиха Радостин Стойчев да вземе първото прекъсване в мача. Усмивката на лицето му обаче бързо върна Андрей Жеков, който записа първи ас в мача и отново изведе българите напред - 19:16. Последваха мощна атака на Соколов, а при 23:21 в наша полза публиката взриви Тодоров на блокада. Последва размяна по една точка за двата отбора, преди Матей Казийски да се отблагодари на публиката за подкрепата, затваряйки гейма на 22 точки.

Отново Казийски откри сметката на "лъвовете" във втория гейм, но руснаците започнаха мотивирано и успяха да дръпнат с две точки до първата пауза - 6:8. Силният сервис на Андрей Жеков не само изравни играта след нейното подновяване, но дори даде преднина на българите за 12:9. В този момент обаче дойде и първата и единствена кризисна ситуация в играта на националите при сервис на звездата на Сборная Максим Михайлов. Той помогна на тима да вземе следващите пет точки за 12:15, а след почивката разликата продължи да расте. Волейболистите ни загубиха концентрация, а съперникът се възползва максимално от това и натрупа преднина от цели 8 точки. При резултат 23:16 в полза на руснаците се появи и контузеният ни капитан Владо Николов, но и той не успя да вдъхне кураж на отбора за обрат. Сборная затвори частта на 18 точки и изравни геймовете.

Третата част също започна равностойно, като впечатление правеха опитите на руснаците да разнообразяват играта си, като освен типичната мощ в атака, започнаха да търсят технични отигравания по блока и пуснати топки. Експериментите на противника не разстроиха играта на националите, но равенството в резултата бе запазено чак до 20-тата точка на гейма. Безмилостният Матей Казийски в атака доближи българите на крачка от успеха - 23:20, но руснаците отново върнаха равенството - 24:24. Последваха няколко инфарктни отигравания и пропилени възможности да затворим гейма, но в крайна сметка българите ликуваха заслужено в частта, побеждавайки с 32:30.

Поредният опит на Сборная да се върне в мача и да затрудни българите на старта на решителния четвърти гейм не даде резултат, а събитията на терена се развиваха аналогично на предходините части. Отново превес българите взеха в решителната част след второто техническо прекъсване, повеждайки с 18:15 и 21:17. Отборът демонстрира хладнокръвие и не трепна до края на срещата, затваряйки последната част на 20 точки.

Най-добри в редиците на България днес бяха съотборниците в Тренто Матей Казийски и Цветан Соколов, завършили срещата със 17 и 19 точки. За Русия по традиция Максим Михайлов бе най-резултатен с 21.

Така "лъвовете" покачват актива си на второто място на група B на 7 победи и 21 точки и ще опитат да повторят невероятния си успех във втория мач със Сборная утре.