Французин спря Григор Димитров във втория кръг в Рим

Родният талант загуби от "черната котка" Гаске в два сета

по статията работи: Мариян Найденов | 14.05.2013 | 17:45

Григор Димитров допусна една от най-тежките си загуби през 2013 година, след като във втория кръг на турнира в Рим падна с 4:6, 4:6 от №9 в схемата Ришар Гаске и се сбогува с турнира в италианската столица.

Основният проблем за Гришо отново се оказа кондицията, като в началото на втория сет поведе с 2:0 гейма, но последва страхотен срив в неговото поведение на корта. Френският тенисист се възползва, взе 4 части поред и си гарантира солиден аванс, а в последствие и победата.

Григор Димитров пропусна златен шанс да стигне до третия кръг при дебюта си на Мастърс турнира в Рим, а също така продължава да няма нито една победа срещу Гаске. Досега те имат изиграни 4 срещи.

За победата си над Маркус Багдатис в първия кръг 21-годишният суперталант си заработи малко над 17 хиляди евро, както и 45 точки за световната ранглиста,, където е под №26 в момента.

Първи сет

Българинът влезе в ритъм след първия си взет гейм и поведе с 0:30 с добри комбинации, но френският тенисист успя да се измъкне от ситуацията и да вземе всички точки до края - 1:3. Силният сервис на Гришо му свърши работа в следващата част и с гейм на 15 той отново намали - 2:3.

Следващата част започна отлично за Григор, но Гаске успя да спечели няколко оспорвани разигравания и отново дръпна с два гейма в резултата - 2:4. Две поредни непредизвикани грешки осигуриха 0:30 аванс за французина при подаването на Димитров, но българинът реагира отлично и с вълшебни удари извоюва нов гейм в своя полза - 3:4.

Гаске сервираше с нови топки в следващата част и стигна лесно до победата и остана само на гейм от успеха в първия сет - 3:5. Григор също защити подаването си, но имаше някои трудности на моменти заради неефективността на първия си сервис - 4:5. Решителната за Гришо част започна с две грешки на французина и 0:30, но Гаске успя да се събере и изравни. Димитров имаше превес в следващите разигравания, но в крайна сметка направи грешки и загуби както гейма, така и сега - 4:6.

Втори сет

Гришо започна колебливо втория сет, а първият му сервис не заработи на ниво, което подготви почвата за 40:40. Две отлични комбинации в следващите точки обаче не позволиха нов ранен пробив - 1:0. Димитров показа отлична концентрация и с магически удари си осигури отличен аванс и се възползва от първия си брейк пойнт в срещата - 2:0.

Последва ужасен срив в подаването на българина, който беше пробит от Гаске, и то на 0 - 2:1, а три минути по-късно вече беше изравнил след поредица от слаби удари на Григор - 2:2. Кондицията на Димитров вървеше стремглаво надолу и той отново позволи цели 3 точки за пробив при 0:40. От тях той защити 2, но при третата не успя и нов пробив за Гаске - 2:3.

Гаске оставяше своя съперник сам да бърка, като атакуваше единствено в сигурни ситуации и основно връщаше, докато Григор увеличи значително грешките си и логично френският тенисист дръпна с 2:4. Димитров все пак успя да сложи край на пропадането си и с бърз сервис гейм на 15 намали на 3:4.

Французинът продължи да е убедителен на своя начален удар и си осигури аванс от 3:5, а в следващата част Григор трябваше да се справя няколко пъти при 40:40, но все пак остана в срещата - 4:5. Гаске обаче беше безкомпромисен и с гейм на 0 си завоюва мястото в третия кръг на силния турнир.