Азиатците са напът да станат по-богати от западноевропейците. Това показва прочуване за миналата година на Boston Consulting Group.
Според него благосъстоянието на домакинствата Азия – Пасифик, с изключение на Япония, е нараснало с 31% и е достигнало до 37 трилиона долара.
От групата са изчислили, че като цяло в глобален мащаб хората стават по-заможни, като световното богатство е достигнало до 152 трилиона.
Броят на милионерите също бележи сериозен скок.
В анализа на Boston Consulting Group са включени парите в брой, депозитите, акциите и други активи, притежавани от домакинствата. В него не влизат имотите и луксозните стоки.
"В почти всички страни растежът на частно богатство се дължи на силния отскок на фондовите пазари, който започна през втората половина на 2012 г.", заявяват от фирмата в доклада си.
Тази тенденция се засилва от относителната стабилност в Европа и САЩ, както и знаците за възстановяването от кризата на някои страни на Стария континент като Ирландия, Испания и Португалия", сочи документът.
От компанията отбелязват, че в глобален мащаб богатството под формата на акции се е увеличило с 28 на сто.
Според експертите обаче основният двигател на замогването в световен план се дължи на Азия, като домакинствата в този регион имат реална полза от това. В тази част на Земното кълбо Китай е "основният виновник" за увеличение на богатството, като там частното благосъстояние се е увеличило с близо 50 % през 2013 г.
Прогнозите за бъдещето също са оптимистични, като в региона се очаква богатството там да достигне до 61 трилиона долара в края на 2018 г.
Ако този сценарий се реализира, се очаква страните в тази част на света да "победят" Европа и Америка като двата най-богати региона в края на 2014 г.
Темпът на създаване на богатство в Китай също е факт. Милионерите в страната държат до 2,4 милиона през 2013 г., като през 2012 г. те са притежавали 1,5 милиона.