Не е изключено протестите ни да продължат и през следващата седмица. Това каза за агенция Фокус председателят на Управителния съвет на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
"Както обявихме нашият протест е в подкрепа на предприеманите от правителството реформи. Виждаме, че има огромна съпротива и ни се говорят нелепости като това, че съкращавайки административните разходи в енергийните дружества, ще се постигне намаление на цените. Ние като здравомислещи хора не можем да приемем такава нелепица”, коментира той.
Предложили сме списък от мерки за подобряване на ефективността в енергетиката, по които в момента текат разговори, допълни Велев. "Моето виждане е, че в предложението да се съкратят 10 % от административните разходи трябва да се включат всички разходи, включително и за труд. В противен случай стигаме до там тези 10% да се търсят от пестене само на кламерите и хартиите, а неефективният, многочислен и скъпо платен персонал да остане”, заяви той.
"Няма да се съгласим на тази позиция, защото всички тези заплати на много хора ги плащаме ние, които си плащаме сметките за електроенергия”, добави лидерът на АИКБ. Той добави, че заетите в държавната енергетика са в пъти повече, от колкото са необходими.
"Ние продължаваме да твърдим, че в държавната енергетика времето е спряло пред 25 години. Ефективността и производителността в тях е много ниска. Там има в пъти повече заети, от колкото са необходими, но за сметка на това получават в пъти по-скъпи възнаграждения от техните колеги, които по-никакъв начин не са по-ниско квалифицирани и не работят в по-добри условия на труд”, коментира той.
Според председателя на АИКБ, ако държавните дружества не подобрят ефективността и производителността си, когато излязат на свободния пазар и започнат да функционират на енергийната борса, някои от тях няма да оцелеят. "Това ще доведе до затваряне на много повече работни места по веригата в този отрасъл”, предупреди Велев. Той посочи, че такива болезнени мерки, като съкращаването на персонал, дружествата, които работят на пазара и се конкурират помежду си, са извършили много отдавна. Тези, които не го направиха в момента са на скраб и на техни места има молове и хотели”, каза още Васил Велев.
"Разбира се най-сериозният резерв, който може да се извлече, представляват скъпите енергии. Ние искаме да се разгледат договорите с американските централи, където има нарушения и присъединяване на фотоволтрици”, посочи той.
По думите му, тези дружества, които произвеждат енергия от слънцето трябва да излязат на свободния пазар, а не да продават на префернциални цени. Бизнесът предлага също въвеждане на данък за неритмично подаване на енергия и данък върху скъпата енергия. "Всичко това са мерки, които безспорно трябва да бъдат предприети, но не трябва да се оставят на заден план и реформите в държавните дружества”, каза Васил Велев.
"КЕВР отложи своето решение по формално юридически причини, но самото отлагане на влизането в сила на новите цени ще се състои, при положение че има такава воля от парламента. То обаче не е достатъчно да се реши проблемът. Трябват енергични действия, а срещу тези действия и мерки, които се прилагат, има огромна съпротива. Затова на тази съпротива трябва да й се противопостави друга още по-голяма сила. Това е цялата българска индустрия”, коментира още Велев.