Взаимоотношенията на десетки петролни компании с Еквадор ще бъдат предоговаряни и евентуално преподписани при нови условия, предаде АФП. След три месеца преговори, чийто краен срок е днес (23 ноември), някои компании, инвестиращи в южноамериканската страна, решиха да оттеглят паричните си интереси и да напуснат страната.
Причината е в лявото правителство на президента Рафаел Кореа, който с идването си на власт през август тази година подложи на преразглеждане взаимоотношенията на Еквадор в 33 чуждестранни петролни компании. На 26 юли в страната бе приета реформа, според която държавата става 100% собственик на добития суров петрол на територията на страната.
Сега компаниите могат да оперират само като обслужваща индустрия, като се съгласят 85-90% от доходите на петролния бизнес да отива в държавната хазна. Само преди няколко години този дял беше едва 20%.
Президентът Кореа заяви, че няколко компании не са достигнали до споразумение с правителството и ще напуснат страната, но с останалите са постигнали консенсус.
В страната оперират китайските петролни гиганти Andes Petroleum и PetroOriental. Чилийската Enap, която добива в амазонския регион на Еквадор от 2003 година, се очаква да приеме новите условия. Същото важи и за испанско-аржентинската компания YPF и италианската ENI. За разлика от тях, по предварителна информация, бразилската Petrobras, която изпомпва средно 20 хиляди барела петрол на ден в Еквадор, не е достигнала до споразумение с правителството и вероятно ще се оттегли от страната.
Една от едва двете латиноамерикански членове на ОПЕК заедно с Венецуела, Еквадор произвежда 481 хиляди барела петрол на ден, включително 192 400 барела, добити от чуждестранни компании.