Евентуалното президентско вето върху таксата за зелените централи ще бъде поредната антисоциална мярка на държавния глава. Това стана ясно от думите на икономическия министър Драгомир Стойнев, който разясни въвеждането на ставката за ВЕИ производителите.
Според него стопирането на тези изменения в Закона за зелената енергия няма да бъдат атака срещу правителството, а срещу българските домакинства и народа. Ако Росен Плевнелиев предприеме подобна мярка, протести трябва да има не пред парламента, а пред президентството, смята той.
По негово мнение икономиката ни ще бъде конкурентоспособна, ако и енергетиката ни върви в тази посока.
"Ние трябва да мислим за конкурентоспособността на българската икономика. Не разбирам защо се вдигна толкова голям шум. Не разбирам защо всичко това трябва да бъде понесено от българския народ. Това е една малка стъпка към балансиране на енергетиката", коментира Стойнев. Той призова държавния глава да не налага вето и да не сезира Конституционния съд.
Министърът обясни, че таксата ще важи само за фотоволтаиците и вятърните централи.
"Заради решенията на Симеон Дянков всички държавни предприятия бяха обезкръвени, липса на средства за ремонти и източници." От думите му стана ясно, че с цел да се купува скъпият ток от зелените централи е било намалено производството на ядрените реактори.
Енергийният министър допълни, че приходите от таксата за ВЕИ ще бъдат в размер на около 150 млн. лева.
Стойнев посочи, че страната ни е с най-висока средна цена за изкупуване на електроенергия, произведена от фотоволтаици в сравнение със страните в ЕС.
Той изброи останалите държави, които са въвели подобни мерки, сред които са Белгия, Чехия, Гърция, Франция, Италия, Румъния и Обединеното кралство.
Относно проекта "Южен поток" Стойнев заяви, че Европейската комисия трябва да бъде водеща по преговорите между отделните държави членки и Русия.
"С нашите действия ние ясно показахме, че защитаваме не само българските интереси, но и европейските", подчерта министърът.
Той припомни, че проектът е изцяло съобразен с двете законодателства и има условия достъпът до тръбите да бъде даден на трета страна.
Според него проектът "Набуко" можеше да стане по-бързо и по-евтино, но за съжаление бе спрян.
Стойнев бе категоричен, че държавата трябва да гарантира доставките на газ и това може да стане само с "Южен поток".
Той поясни още, че 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" се прави, за да измести, отиващите си 5-и и 6-и блок.