Съдбата на българския участък по "Южен поток" ще бъде ясна през ноември, когато трябва да се вземе окончателно решение.
Това съобщи президентът на "Газпром" Алексей Милер след работна среща с изпълнителния директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
На 23 март се очаква да приключат търгът и изборът на изпълнител на дейностите по териториалното планиране, оценката на въздействие върху околната среда и подготовката на проектната документация на участъка от газопровода по територията на България.
По време на срещата са били анализирани перспективите за развитието на български газов пазар с участието на Русия. По-специално страните са обсъдили условията за доставките на руски газ за България през текущата година.
Предвижда се газопроводът "Южен поток" да увеличи транзита на природен газ през територията на страната през първата година с около 16 млрд. куб. м газ, като впоследствие количеството ще нараства постепенно, докато достигне 63 млрд. куб. м годишно.
"Южен поток" ще преминава през 11 области и 220 землища на 38 общини на територията на България.
В Разградска област той ще пресече община Лозница.
"Южен поток" е съвместен проект, разработен от руската "Газпром" и италианската Eni. Трасето минава по дъното на Черно море, през територията на България, Сърбия, Унгария, Гърция, Австрия и Италия. Споразумението за изграждането на газопровода беше подписано през лятото на 2007 година.
България влезе в този проект през 2008 година. Тогава беше подписано споразумение с Русия, според което двете страни ще създадат обща компания, която да изгради тръбите на наша територия, а след това и ще управлява дейностите около газопровода. Двете държави ще си поделят по 50% от собствеността върху компанията.
На този етап обаче трасето на "Южен поток" още не е проектирано - това трябва да стане до 2013 година. Първите количества газ могат да потекат през тръбата най-рано през 2015 година.