До 2020 г., а вероятно и малко по-рано, влаковете, които се движат между Бургас, българо-сръбската и българо-турската граница, ще могат да се движат със скорост до 200 км/ч. Това обяви днес транспортният министър Ивайло Московски, който, заедно с премиера Бойко Борисов и кметът на София Йорданка Фандъкова откри напълно модернизираната Централна жп гара в столицата. "Вероятно до 3-4 години максимум цялото трасе по Южна България ще бъде модернизирано за проектна скорост до 200 км/ч. Трасетата от пристанище "Бургас" и ГКПП "Капитан Андреево", през Пловдив, вече е готово. В момента текат процедурите за отсечките от Септември, Елин Пелин-София и Драгоман, за да може да се направи връзка между сръбската и турската граница, както и пристанище Бургас-сръбска граница. Вероятно до 3-4 години максимум цялото трасе по Южна България ще бъде модернизирано за проектна скорост до 200 км/ч", отбеляза Московски, цитиран от БГНЕС.
За да има обаче реално движение с такава скорост, БДЖ ще трябва да се подготви и със закупуването на съответните нови влакове. Част от средствата за това се разчита да бъдат набавени от приходите от концесия на Летище "София", а другата от заем или бюджета, отбеляза още транспортният министър.
Московски обясни, че политическото решение е да има приватизация за "БДЖ -Товарни превози", но засега няма желаещи. "Надявам се в скоро време да има решение дали има кандидат, ако не, имаме план за преструктуриране на "Товарни превози", за да спре оперативната загуба", обясни транспортният ни министър. Той заяви, че към днешна дата загубите на БДЖ спрямо 2014 г. са намалели с около 30%, но въпреки това дълговете на холдинга са над 550 млн. лв. Концепцията е през голямото авансово плащане от концесията на Летище "София" да разполагаме с необходимите средства за погасяване на дълга на БДЖ, ако Брюксел разреши, отбеляза още Московски.
Относно протеста на автобусните превозвачи, министърът обясни, че се е срещнал с тях миналата седмица и се е оказало, че от 16 проблема за тях, само 2 се отнасят до неговото ведомство. Имало е разбиране, че ще се проведе среща с министрите Румяна Бъчварова, Владислав Горанов и Ивайло Московски, за да бъдат обсъдени тези теми. "За нашите 2 теми - категоризация на автогарите и коригиране на републиканска транспортна схема, в срок от 3 месеца исканията на автобусните превозвачи ще бъдат изчистени", обеща министърът на транспорта.