Емиграцията вътре в ЕС, за която българите имат доста голям принос, получи силно рамо. Известни швейцарски банки и бизнесмени надигнаха глас срещу кампанията за въвеждането на строги ограничения за пришълците от други европейски държави.
Следващия месец в страната ще се проведе референдум, на който швейцарците трябва да решат дали да има силно редуциране на броя на имигрантите.
Представителите на бизнеса обаче започнаха кампания срещу подобно решение, страхувайки се, че намаляването на имиграцията ще нанесе сериозни вреди на икономиката, информира EurAktiv.
На 30 ноември гласоподавателите ще отидат до урните по инициатива на групата Екопоп, от която настояват броят на чужденците, работещи в Швейцария, да бъде ограничен до 0,2% от населението, или 16 000 души на година.
"Ясно е, че инициативата на Екопоп ще бъде истинска катастрофа за страната", заяви шефът на фармацевтичната компания Roche Северин Шван.
"Швейцария трябва да застане зад принципите на надеждността, отвореността и иновациите", добави Шван. Той подчерта, че все по-големи стават страховете, че след референдума страната ще се изолира от цяла Европа.
Ако отговорът на допитването до народа е "да", в рамките на няколко години страната ще изпита остър недостиг на работна ръка в редица сфери, смята председателят на Икономическото бизнес лоби на Швейцария Хайнц Карер.
Банките също са твърдо против ограничаване на имиграцията. От UBS and Credit Suisse твърдят, че разчитат силно на чуждестранни работници, като 25% от персонала им са от страни членки на ЕС.
На подобна позиция са и повечето политически партии. Шефът на федералния департамент по вътрешни работи Ален Барсет и икономическият министър Шнайдер-Аман предупредиха, че редуцирането на броя на чужденците ще има негативен ефект.
"Ние ще контролираме имиграцията по-добре, но не трябва да се нанасят каквото и да било вреди на двустранните отношения с ЕС", каза Аман.
Въвеждането на ограничения за европейците със сигурност ще изостри тона между Швейцария и общността. Политическият и бизнес елитът се страхуват, че подобна стъпка може да прогони инвеститорите и да принуди някои компании да напуснат страната.