Производители на алтернативни енергийни източници ще заведат дело срещу ДКЕВР за това, че институцията е съкратила субсидиите за производство на зелена енергия.
Недоволството идва и това, че те са уведомени, след като вятърни турбини и соларни панели са били вече в експоатация, предаде Reuters. Според тях това може да доведе сериозни пробелеми в сектора.
Българският енергиен регулатор е съкратил преференциалните тарифи за подпомагане на развитието на възобновяемите източници на енергия на вече влезли в експлоатация инсталации. Освен това ДКЕВР е наожил и допълнителни такси за пренос по мрежата, допълва международната агенция.
Според инвеститорите на зелена енергия са направени законови нарушения, тъй като ДКЕВР не е информирал публично компаниите, които са засегнати.
Ощетените страни споделят също, че регулаторният орган е нарушил нормалните условия за конкуренция, което е злоупотреба с власт.
Според Reuters компании от Австрия, Германия, Япония, Китай, Южна Корея и САЩ са проявили голям интерес към потенциала на слънчеви и вятърни инсталации в България, заявявайки че условията за зелен бизнес са много изгодни. Големият интерес към зелена енергия и износената електропреносна мрежа дадоха основание цените на електричество да се покачат.
От Reuters припомниха, че въпреки непредвидените бариери за енергия от алтернативни изтоиочниц, цените на тока скочиха с 13% през тази година.От агенцията казаха, че България се опитва да намали инсталацията на зелени енергийни източници от миналата година.