Има обнадеждаващи знаци от страна на правителството за обсерваторията в Рожен. Това заяви директорът на Института по астрономия с НАО "Рожен" доц. Таню Бонев, предаде агенция "Фокус". Бонев получил уверение от страна на премиера, че проблемът с финансирането на Националната астрономическа обсерватория в Рожен ще бъде решен.
За целта той е бил поканен да участва в правителственото заседание в сряда. "В момента това ми изглежда като завой в правилната посока.
Дано моят оптимизъм не е напразен”, коментира Бонев. "Не знам дали премиерът еднолично или други негови сътрудници от Министерски съвет са му подсказали някои добри идеи, в сряда ще разберем повече”, добави той.
От седмици ръководството на Института по астрономия предупреждава, че ако не се увеличи финансирането, обсерваторията няма да може да функционира.
Бюджетът на обсерваторията се формира от разпределение на общия на БАН и сега е 692 хиляди лева. Необходимият минимум за нормалното функциониране на станцията е 960 хил. лева.
Ако средства не бъдат отпуснати до края на годината, обсерваторията може да спре да работи. Така ще бъдат прекратени всякакви научни изследвания на космоса.
Обсерваторията осигурява изследванията на студенти от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Шуменския университет "Епископ Константин Преславски". Освен научен, тя е и туристически обект, който привлича хиляди туристи всяка година.
Доц. Бонев обясни, че има и риск обсерваторията да не бъде върната към ново функциониране, тъй като изключването на захранването ѝ може да доведе до проблеми с поддържането на постоянна температура.
Парите, които се отпускат сега за обсерваторията, едва стигат за поддръжка на научната инфраструктура и са под минимума за заплати.
В края на ноември НАО остава без средства. Включително и за заплатите за ноември.
Обсерваторията в Рожен беше в същото положение и преди две години. Тогава, след широк обществен отзвук, все пак бяха отпуснати нужните средства.
По оценка на европейски експерти обсерваторията, заедно с университетите, в които се преподава астрономия, е включена в пътната карта на България за проучване на научни инфраструктури. "Нашите надежди в бъдеще са изцяло свързани с тази пътна карта, защото в нея са заложени освен няколко милиона за допълнителна нова техника и 800 000 лева годишно върху сегашния бюджет", каза Бонев. Не е обнадеждаващо обаче, че проектът е трябвало да започне през 2011 г., но това не се е случило.
За да привлекат вниманието, съпричастни към съдбата на обсерваторията са създали филма "Космическите очи на България". Лентата, част от която може да видите по-горе, разказва за работата на астрономите и значението на обсерваторията в Рожен за страната.