Европейската комисия представи днес данни за движението на
шест наказателни процедури срещу България,
в областите на правосъдието, околната среда, превозите и финансите, предаде кореспондент на БТА, Николай Желязков.
Правосъдие
Комисията настоятелно призовава България и Швеция да спазват трансграничните съдебни процедури по Европейската заповед за задържане. Процедурите са свързани с предаването на издирван по наказателно преследване или за изпълнение на присъда с лишаване от свобода или мярка за задържане. ЕК изпрати първото писмо по този въпрос до нашата страна преди две години и допълнително писмо миналата година. България е съобщила за приемането на ново национално законодателство, което разрешава откритите по-рано недостатъци. Въпреки това други изменения на националното законодателство повдигат нови въпроси за съответствието с европейското право, пояснява комисията. Според ЕК България не е въвела правилно разпоредбите за задържане на издирван и материалните условия за ефективното му предаване. Комисията изпраща допълнително мотивирано становище на България и дава срок от два месеца за отстраняване на недостатъците, като при липса на задоволителен отговор може да реши да предяви иск срещу нашата страна пред Съда на ЕС.
ЕК призовава също България да въведе правилно европейското законодателство за достъп до адвокат при задържане. Европейските правила целят защита на правата на заподозрените и обвиняемите, като така се улеснява взаимното признаване на решенията по наказателни дела, отбелязва ЕК. Според оценката на комисията, нашата страна не е въвела правилно в националното си законодателство разпоредбата за обхвата на прилагане на процесуалните права и за ефективното участие на адвоката по време на разпит; не са въведени и изключенията от правото на достъп до адвокат заради нуждите на разследването. Комисията отново дава два месеца срок на нашата страна да предприеме необходимите мерки, а в противен случай може да реши да отнесе въпроса до Съда на ЕС.
ЕК призовава нашата страна, Естония и Ирландия да въведат правилно европейските правила за борба с расизма и ксенофобията. Според ЕК, България само за частично и неправилно е въвела съответното европейско законодателство. Според правилата на ЕС сериозните прояви на расизъм и ксенофобия, като открито подбуждане към насилие или омраза, се наказват ефективно, съразмерно и възпиращо. Отбелязва се, че трите посочени държави не определят расистките или ксенофобските причини за извършването на престъпление като утежняващи обстоятелства, които да бъдат взети предвид при постановяването на присъда. В срок до два месеца държавите трябва да вземат мерки, иначе ЕК е готова да отнесе въпроса с България и Естония до Съда на ЕС.
Околна среда
ЕК призовава България и още пет държави от ЕС да спазват европейските правила за равнищата на шумово замърсяване, включително при градското планиране и определянето на мерки за защита от шума. Държавите от ЕС трябва да въведат карти за шумовото замърсяване в големите населени места, по главните железопътни линии и пътища, край големите летища. Посочените държави не са предоставили на комисията цялата съответна информация и сега получават срок от два месеца, за да отговорят и да отстранят недостатъците, иначе комисията може да продължи с наказателната процедура.
Финанси
ЕК призовава България да въведе правилно европейското законодателство за автомобилното застраховане и започва наказателна процедура срещу нашата страна. Според българското законодателство за някои граждани с увреждания задължителната застраховка на моторните превозни средства покрива обезщетение за неимуществени вреди, причинени при смърт на близък при злополука. Тази сума е по-ниска от минималната, предвидена в европейските правила. ЕК дава срок за отговор от два месеца, иначе наказателната процедура ще продължи.
Превози
Комисията съобщава, че е решила да намали размера на предложените глоби за България в отговор на частичното въвеждане на европейските правила за електронните пътни такси. През април миналата година ЕК предяви иск срещу нашата страна в Съда на ЕС и предложи размер на глобите в случай на потвърдено нарушение.
Невъвеждането на европейските правила затруднява оперативната съвместимост между електронните системи за таксуване на държавите от ЕС и възпрепятства трансграничното прилагане на пътните такси, пояснява комисията. Крайният срок за въвеждане на правилата изтече през октомври 2021 г. и след това комисията започна наказателната процедура срещу нашата страна, се отбелязва в съобщението.