Фирми с офшорна регистрация или собственост няма да бъдат допускани до 28 икономически дейности. Това решиха депутатите, като приеха на второ четене промените на Закона за офшорките, внесен от депутатите от ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски.
С гласуваните изменения офшорни дружества не могат да учредяват или да участват в социологическа агенция или в лице, което изготвя и предоставя публично изследвания на общественото мнение, както и да придобиват собственост върху земи и гори от държавния горски фонд. Също така те няма да имат право да участват и в конкурси за обществени поръчки, в приватизационни сделки, в конкурси за получаване на концесии, придобиване на държавно или общинско имущество, в процедури за получаване на лицензии за кредитна институция, застрахователна дейност, хазартна дейност, пенсионен или здравноосигурителен фонд, мобилен оператор, радио- и телевизионен оператор и др.
Първоначално забраните сфери бяха 20, но между първо и второ четене на закона те се увеличиха до 28 области на икономическия и обществен живот, информира БТА.
Сред забраните е и учредяването или участието в собствеността при издаване на периодични издания.
Ограничения няма да се прилагат, когато управителите, директорите или упълномощените представители удостоверят с официален документ, че акциите на офшорната компания се търгуват на регулиран пазар в България или друга държава, член на Европейския съюз.
Забраната няма да се прилага и ако компанията е част от икономическа група, чиeто дружество-майка или дъщерно дружество е българско местно лице и неговите действителни собственици, физически лица, са известни.
За предоставяне на документ с невярно съдържание се предвижда глоба от 10 000 до 50 000 лв. При повторно нарушение санкцията достига и 500 000 лв. Законът влиза в сила от 1 януари 2014 г.
По думите на Йордан Цонев от закона несъмнено ще има полза, но е възможно да претърпи корекции, тъй като може при самото прилагане да възникнат проблеми.