Работна група в Министерството на правосъдието ще изготви изменения в Закона за съдебната власт относно атестирането и кариерното развитие на магистратите. Това съобщи министърът на правосъдието Диана Ковачева на среща с посланиците на страните-членки на ЕС, съобщиха от пресцентъра на министерството.
Ковачева обсъдила с посланиците от ЕС препоръките в доклада на Европейската комисия. Според нея българските институции, които имат отношение към съдебната реформа, работят добре и заедно изготвят общи за съдебната система мерки.
Министърът представи като един от приоритетите в Министерство на правосъдието законодателни инициативи, които да гарантират изработването на прозрачни и предсказуеми процедури за номиниране и избор на членове на ВСС.
В Министерство на правосъдието е създадена работна група, която събира и обобщава предложените становища за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), които постъпват от заинтересованите институции и неправителствените организации. "При изготвянето на анализ за правораздавателните практики, свързани със значими дела, се надяваме да получим и международна експертна помощ", добави правосъдният министър.
Според проф. Анелия Мингова, представляващ ВСС, само координираните усилия биха довели до конкретни резултати. Проф. Лазар Груев, председател на ВКС постави акцент върху сътрудничеството между институциите по отношение на съдебната реформа и заяви, че очаква точна и обективна оценка в юлския доклад на ЕК.
"Предприели сме поредица от мерки за обучение и укрепване на капацитета на ВКП", съобщи Борис Велчев. Според главния прокурор са необходими не структурни изменения, а промяна на правните практики. Той подчерта, че подходът на прокуратурата е систематичен и изрази надежда това да бъде отчетено от европейските ни партньори.
Посланиците на страните-членки на ЕС са поставили конкретни въпроси, свързани със законодателните инициативи за незаконно придобитото имущество, изготвянето на нов Наказателен кодекс и хода на някои от знаковите дела. От пресцентъра не съобщават подробности в това отношение.
Участниците в срещата от българска страна информираха за приетия на първо четене законопроект за отнемане на незаконно придобитото имущество, за хода на работата по изготвяне на новия НК, както за делата срещу организираната престъпност, които са в съдебна фаза.
Министърът на правосъдието регулярно ще представя пред представителите на ЕС изпълнението на мерките по Механизма за сътрудничество и проверка.